Bilim

Crew Dragon Kapsülü Kaza Mı Yaptı?

SpaceX, dün geç saatler de kendi tarihinde bir ilki yapacak Crew Dragon kapsülüyle uzaya ilk mürettebatlı fırlatmasını yapacaktı. Ama, uzay istasyonuna yolculuk esnasın da neler olacak ve bir çarpışma olasılığı var mı?

Dün Türkiye’de gece saatlerindeyken dünyanın en para babası insanlarında bir tanesi olan Elon Musk’ın şirketi SpaceX, iki NASA. Dünyadan hemen hemen 402 km yukarıda bulunan uzay yeri, Dünya’nın çevresin de saatte 27 bin km’den büyük mesafe kat ediyor. Yörüngesel dinamikler prensibine göre, daha küçül yörüngedeki cisimler, daha büyük yörüngedeki cisimlere daha fazla daha hareketli hareket ediyor.

Uçmasıyla birlikte Crew Dragon, uzay istasyonuna doğru yükselmeye başladı. Fakat uzay istasyonuna göre daha alçak yörüngede olması sebebiyle daha hızlı hareket ediyor. Uzay arabası, bir dizi manevradan saha sonra istasyonun yörüngesine havalanacak ve daha küçük bir hızda istasyona yaklaşacak.

Astronotunu uzaya fırlattı. Bu fırlatmayla birlikte, ilk kez bir özel kurum tarafından astronotlu uçuşun yapılacağını söyledi.

Unutmadan 2011 yılından bu yana da NASA, ilk kez astronotlarını Amerikan toprağına zaman göndermiş oldu. Bu iki NASA astronotu Robert L. Behnken ve Douglas G. Hurley, Dünya’nın etrafın da yaklaşık 19 zamanlık bir dolaşım yapılacak.

Uzay istasyonuna birbirine bağlanma sırasında neler olacak? Düşecek mi yoksa havalanma sırasın da bir sorun yaşanmadan başarılı mı olunacak.

Crew Dragon, daha önce hiç insanlı bir uçuş gerçekleştirmemişti. Yani gerçekleştirilen bu uçuşla birlikte hem SpaceX hem de NASA, araçla ilgili daha çok şey öğrenebilecek. Bu uçuşun en önemli kazanımlarından birisi, astronotların istasyondan daha uzak bir yerdeyken geminin kontrolünü manuel olarak ele almaları imkanları arasında olacak.

Bu sıra da uzay arabasıyla bir test sürüşü gerçekleştirilecek ve komutlarını nasıl yerine getirdiği kontrol edilecek. Ayrıca yolculuk sırasında durulup kapsülün içerisinden bir tur yayınlanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı