Bilim

D Vitamini Eksikliği Yaşayanlar Koronavirüsten Daha Fazla Etkileniyorlar!

Havaların ısınması ile birlikte güneş kendini göstermeye başladı. Bu süreç vücuda D vitamini almak için oldukça iyi bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Bazı bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar çerçevesinde salgının kontrol altına alınmadığı ve hala insanlar arasında yayılmaya devam ettiği ifade ediliyor.

Salgınla ilgili yapılan araştırmalar sonrasında D vitamini eksikliği bulunan insanlarda salgının çok daha fazla görüldüğü ve bu durumun bir tehlike olabileceği ifade edilmişti. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar 20 Avrupa ülkesi üzerinde yapılan araştırmalardan oluştu. Güneşin görünmediği ve insanların D vitamini eksikliğini sık sık yaşamış olduğu ülkelerde salgının daha etkili biçimde kendisini hissettirdiği ve insanları etkilediği belirlendi.

D Vitamini Nasıl Depolanabilir?

Salgınla mücadele kapsamında D vitamini eksikliği olanların bir kez daha risk altında olduğu ifade edilirken bu süreç içerisinde D vitamini eksikliğinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Peki bu nasıl olacak? Bu gibi durumlarda devreye hemen güneş giriyor. Uzmanlar tarafından her gün 11:00 ile 15:00 saatleri arasında 10 ile 15 dakika arasında herhangi bir güneş kremi kullanmadan yüz, kol ve bacakların güneşlenmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Bu durumun D vitamini eksikliğinin ortadan kaldırılması için son derece önemli olduğu ifade ediliyor.

D vitamini eksikliğinin en önemli nedenlerinden birisi de gündüzleri evde kalan insanların geceleri daha aktif bir yaşam sürmeleri olarak ifade ediliyor. Bu süreçte her gün balkonda olsa 10 15 dakika boyunca güneşlenmek D vitamini eksikliğinin karşılanması için önemli bir adım olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı