Bilim

Derin Denizde Yaşanan Nadir Olay Kaydedildi

Denizlerin derin dipleri genellikle karanlıktır ve çoraktır. Buralarda ise hayvanlar için pek de bir yemek durumu yoktur. Lakin araştırmacılar burada bazı şeyler keşfetti.

Okyanus derinliklerinde yer alan balıklar, bazen sığ sularda kendine ziyafet çekip tekrar dibe inebiliyor. Derin deniz köpekbalıkları için bu durum daha önce yaşanmıştı hatırlarsanız. ABD sahilinde görülen olay bunu gösteriyor. Kılıçbalığını yiyerek kendine ziyafet çekmişti bazı derin deniz köpekbalıkları.

Avcıların başka bir avcıya av olması durumu, pek ihtimal dahilinde olmadığından araştırmacılar da bu konuda bir seçenek oluşturmadı. Aşağıdaki videoda avcının av olması görüntülerini seyredebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bazı heybetli durumlar kendini ön plana çıkarıyor. Bu konuya ilişkin açıklama yapan Connecticut Üniversitesi deniz bilimcileri şöyle söyledi:

Böyle heybetli bir hayvanın ölüm sebebi bilinmiyor. Yaştan, hastalıktan ya da bir tür yaralanmadan kaynaklanıyor olabilir. Bu hayvanın kaçmış bir av olduğunu gösteren kanca izi gibi yaralar da bulunmuyor. Ancak bu tarz bir hasar devasa köpekbalığı ısırıklarıyla da maskelenmiş olabilir”

Taş levrekleri olarak bilinen bazı devasa balıklar, 2 metreye kadar uzun olarak bulunuyorlar ve deniz mağaralarında ya da gemilerin enkazlarında yaşıyorlar. Bu durum ne kadar sıklıkla yaşanıyor bu sorunun net bir cevabı yok. Bu konuya ilişkin araştırmalar devam ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı