Bilim

Devasa Boyutta Açılan Ozon Tabakası Hızla Kapanıyor!

Antartika’nın üzerinde her yıl açılan ozon deliğinin bu yıl devasa boyutlarda açıldığı açıklanmıştı. Kuzey Kutbu üzerinden bilim insanları tarafından yapılan gözlemler neticesinde ozon tabakasında her zamankinden daha büyük ve olağanüstü bir deliğin fark edilmesi dikkat çekti. Bu yıl ilginç bir açıklama yapıldı. Bilim insanları arktik üzerinde meydana gelen bu deliğin hızla kapanmaya başladığını tespit ettiler.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Her yıl sonbahar aylarında Arktik üzerinde ozon deliği meydana geliyor. Bu süreçte sonbahar ayında açılan deliğin Nisan ayında kapanması yönünde önemli açıklamalar yapılmıştı. Açılan deliğin boyutları ise çok şaşırttı. Şimdiye kadar açılanlardan çok farklı olduğu ve daha önce hiç görülmediği tespit edildi.

Ozon Deliği Kapanmaya Başladı

ozon deliği

Ozon tabakası, güneşin zararlı ışınlarından yeryüzünün korunmasını sağlıyor. Koruma görevi sağlayan bir gaz tabakası olarak biliniyor. Bu süreçte ozon tabakasının incelmesi ve delinmesi gözde katarakt ve ciltte kanser gibi çeşitli sağlık problemlerinin yaşanmasına neden oluyor. Bu sağlık problemlerini önlemek ve yeryüzünü güneşin zararlı ışınlarından korumak için ozon tabakasının korunmasına yönelik çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Son zamanlarda, son baharda açılan yeni deliğin boyutunda ciddi oranda küçülme meydana geldiği belirlendi. Bilim insanlarının tahminlerine göre Nisan ayının ortalarında çok kısa sürede deliğin kapanması planlanıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı