Bilim

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Yapılan İmmün Plazma Tedavisi Nedir?

Dünya’da corona virüsüne karşı ilaç ve aşı çalışmaları devam ederken Türkiye ‘de bu çalışmaların içinde yer aldı. Türkiye’de de corona virüsüne karşı mücadele devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi’ nden gelen habere göre immün plazma tedavisine başlandı. Bir çok ülke corona virüsünü yok etmeye karşı aşı denemelerine başladı.

Corona virüsüyle mücadelede önemli konuma sahip olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı yaptığı açıklamada “Tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan ‘da görecek” ifadelerini kullandı.


Corona virüs ilacı hakkında İzmir’den de sevindirici bir haber geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar üÜniversite Hastanesi’ nde corona virüsüne karşı immün plazma tedavi yöntemine başladıklarını bildirdi. Yaptığı açıklamada Nükhet Hotar corona virüsüne karşı mücadele de immün plazma tedavisinin dünya da da kullanıldığını açıkladı. İmmün plazmanın Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylandığı açıklaması eklendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapılmaya başlanan İmmün Plazma tedavisi nedir?


Corona virüs salgını sebebiyle tedavi edilip taburcu olan, testlerle iyileştiği kanıtlanan bir hastadan üretilen immün plazma, yoğun bakımda yatan hastaya verilmesidir.
Corona virüsü yenen hastaların kanından bu hastalığı durduracak antikorların izole edilerek diğer hastalara verilmesidir.
Hotar yaptığı açıklama da Üniversite Hastanesi’ nin tüm imkanlarını corona virüsü ile mücadelede kullandıklarını belirtti. Açıklamasının devamında ” Henüz kesin bir tedavisi veya aşısı bulunmayan corona virüse karşı Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ve yoğun bakımda ağırlaşan hastaların tedavisi için umut ışığı olan bu tedavinin hastalarımıza şifa olmasını diliyorum.” dedi.
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ihtiyaç halinde corona virüs bağışıklığı kazanmış kişilere ulaşılacak ve uygun immün plazma ihtiyacının karşılanması için havuzlar oluşturulacaktır.
İmmün plazma tedavi yöntemine corona virüsünü yenen kişilerin plazma ve hücre bağışında bulunması gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı