Bilim

Dornaz Alfa Nedir?

 Prof. Dr. Ercüment Ovalı eşliğinde bir grup bilim insanı koronavirüse karşı aşı ve yeni tedavi yöntemi geliştirmek için harekete geçti. Bu süreç içerisinde olumlu gelişmelerin yaşandığı bildirirken gündeme bomba gibi düşen yeni bir açıklama yapıldı. Prof. Dr. Ercüment Ovalı tarafından yapılan açıklamalarda 23 Nisan tarihinde duyurulması gereken gelişmeler için daha fazla beklemenin anlamsız olduğu belirtildi.

Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu aşı destek çalışmaları için sona yaklaşıldığı düşünülüyor. Elde edilen gelişmeler umut verici olarak ifade ediliyor. Son yapılan açıklamalarda Dornaz Alfa isimli, pek çok enzimi ve etken maddeyi içerisinde bulunduran bir ilaç üzerinde test aşamalarının devam ettiği öğrenildi.

Elde edilen başarılı sonuçların ardından Prof. Dr. Ercümant Ovalı ve bilim insanlarından oluşan ekininin Dornaz Alfa üzerinde yoğunlaşmaya başladıkları belirlendi.

Dornaz Alfa Etken Maddesi Nedir?

dornaz alfa

Dornaz Alfa ismi verilen enzimin aslında, nadir görülen bir solunum hastalığı bulunan ‘kistik fibroz’ vakalarında görülen bir etken madde olduğu ifade edildi. Bu etken madde, hastaların balgamları içerisinde bulunan DNA ile etkileşime geçerek katılaşır ve mukozanın akışkan hale gelmesine neden olur.

Dornaz Alfa isimli etken madde, solunum yollarını rahatlattığı için yapay bir ilaç haline getirilmiştir. Bu sayede solunum yolları problemi yaşayan kişilerin tedavisi sırasında kullanılmaya başlanmıştı. Yapılan son çalışmalar neticesinde etken maddenin koronavirüse karşı da olumlu etkilerinin olduğu belirlendi. Ancak çalışmaların umut verici olmasına rağmen henüz test aşamasında olduğu ve elde edilen ilk sonuçların kesin olmadığının altı çizildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı