Bilim

Dünya Dışı Yaşam Nerelerde Aranıyor?

Dünya dışı yaşam ifadesi ilk olarak akla hep başka gezegenlerde yaşayan canlıları getiriyor olsa da esasında bu ifade güneş sistemi içinde yaşam ihtimalinin bulunma olasılığının olduğu gezegen ve uyduları ifade etmektedir. Yani filmlerden bir alışkanlık ile dünya dışı yaşam ile kast edilen korkunç uzaylılar değildir.

Dünya Dışı Yaşam Araştırmaları

Dünya dışında bir yaşam henüz tespit edilmiş değildir. Ancak bu konuda özellikle NASA tarafından ciddi çalışmalar çok uzun yıllardan beri yürütülmektedir. Uzaya gönderilmiş çeşitli gözlem araçları ile gezegenlerin yaşamsal koşullar için uygun olup olmadıkları anlaşılmaya çalışılmaktadır.

Mars bu araştırmaların başını çekiyor olsa da elde edilen verilerdeki temel ölçütler baz alındığında Satürn’ün uydusu olan Titan ve Enceladus büyük sıvı su kaynaklarının bulunması sebebiyle yeni yaşam arayışlarının merkezi haline gelmiş durumdalar.

Yakın zamanda yapılmış gözlemler sonucunda Enceladus’ta okyanus kalıntısı tespit edilmiştir. Hatta güney kutup bölgesinde uzaya su buharı ve çeşitli buzlu parçacıklar püskürten bir duman bulutunun yeri de tespit edilmiştir. Bulutlarda yer alan organik maddelerin yoğunlukları ise beklenenden 20 katı fazla çıkması ile bilim insanlarını Enceladus’ta yaşam olmaya yönelik büyük beklentiler içine sokmuştur. Ancak bu veriler tek başına yaşamın olduğuna dair verileri göstermek açısından yeterli olmuyor. Su kalıntılarının, özellikle okyanus kalıntılarının uyduda bulunmasına karşılık dünyadakine benzer bir şekilde yaşam formu oluşmama ihtimalinin yüksekliği nedeniyle Encedalus ile çalışmalar hâlâ yürütülmeye muhtaç halde duruyor.

Diğer bir önemli kalıntıların olduğu uydu ise Titan. Azot bazlı atmosfere sahip olması ile dikkat çeker ancak yine de başlı başına oksijen üretimini sağlamaz. Güneş’ten 1.4 milyar kilometre uzaklığı ile de güneş ışınlarının gelmesinin önüne geçer. Titan’da yapılan araştırmalar metan göllerinin ve azot bazlı atmosfer yapısı sayesinde araştırmacıları herhangi bir canlı formu olacağına dair heyecanlandırmış olsa da günümüze kadar herhangi bir önemli bulguya henüz denk gelinmedi.

Mars sonrası tüm bu uydularda yaşam arayışının devam ediyor oluşu, belki bir gün insanların merakla beklediği dünya dışı yaşam örneklerinin bulunmasını sağlayacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı