Bilim

Dünya Geneli Yapılan Covid-19 Aşı Çalışmaları Nelerdir?

Birinci Aşama, İlk Faz Klinik Çalışma:

Üzerinde çalışılan aşının 20 ile 100 sağlıklı yetişkin bireyler üzerinde uygulanarak test edilir.Bu ilk aşama genel olarak bir iki ay sürmektedir.1.aşamada aşıların ortalama 70% civarı ikinci aşamaya geçebilmektedir.

İkinci Faz Klinik Çalışma:

Üzerinde çalışılmaya devam edilen aşı bu aşamada birkaç yüz kadar sağlıklı yetişkin birey üzerinde denenmektedir.Bu aşama da bireyler aşı sebebi ile hastalık kapabilir.

Aşının güvenli olup olmadığı, bağışıklığa verdiği tepki, uygun doz, doz çizelgesi ve uygulama yöntemi sürekli takip edilir.Bu ikinci aşama birkaç ayda sürdüğü gibi 2 yılda sürebilmektedir.İkinci faz denemelerinde incelenen aşı çalışmalarının ortalama %33’ü bir sonraki aşamaya geçebilmektedir.

Üçüncü Faz Klinik Çalışma:

Üzerinde çalışılmaya devam edilen aşı birçok insan üzerinde denenir.Aşının ne kadar güvenli olduğunu öğrenmek için, 300 ile 3.000 kişi ya da daha fazla sağlıklı insan üzerinde test yapılır.

Bu aşama ortalama 1 ile 4 yıl arası sürebilir.Üçüncü faz çalışmalarının yapılmış olduğu ilaçların veya aşıların yaklaşık olarak %25 ile %30’u bir sonraki aşamaya yani “onay ve lisanslama” aşamasına geçmeye hak kazanmaktadır.Aşı onaylandıktan sonra ve lisansı alındıktan sonra son bir aşama kalmaktadır bu da üretimden önceki son aşama olan “lisans sonrası izleme.”dir.

– Dünya genelinde yedi potansiyel corona virüs aşısı test aşamasındadır.İki tanesi ABD’de, üç tanesi Çin’de test edilmekte ve biri de İngiltere’de test aşamasındadır, son kalan aşı da hem ABD’de hem de Avrupa’da test edilerek bu iki ülkenin iş birliği ortaya çıkıyor.

  • Çin, Pekin Biyoteknoloji ve Cansino Biological Enstitüsü aşı çalışmaları şu anda ikinci faz aşamasındadır.Geliştirilen aşı türü çoğalmayan viral vektör aşısıdır.
  •  ABD menşeli olan ve Bill Gates tarafından destek alan İnovio, ikinci faz için hazırlık yapmaktadır.Geliştirdiği aşı türü ise DNA’dır.
  • Çin’de bulunan maymun deneyleri oldukça başarılı olmuştur. Deneyler yapıldıktan sonra birinci faz çalışmalarına Sinovaç Kurumu geçti.
  • Geliştirilmiş olan aşı deneylerinde kullanmış oldukları toplam 12 maymunun üzerinde denenerek bağışıklık sağladı.Az doz verilen 4 tane maymun ise hafif semptomlar ile hastalığı atlatmıştır.
  •  Oxford Üniversitesi  çoğalmayan viral vektör aşısını geliştirerek insanlar üzerinde denemeye başlıyor.
  •  ABD’den Biontech ve Almanya’dan Pfizer kurumlarının ortak yürüttükleri aşı geliştirme çalışmalarında ikinci fazda ve geliştirilen aşı RNA’dır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı