Bilim

Dünya Sağlık Örgütü Uyardı! Bubonik Veba Salgın Halini Alacak Mı?

Son dönemlerde Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını yarım yılda tüm dünyayı etkisi altına almış ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Henüz salgınla mücadele sona ermemişken ve tehlike geçmemişken yeni bir salgın ihtimali daha gündeme geldi. Yine Çin’de ortaya çıkan bubonik veba tartışmalara neden oldu.

Bubonik Veba Salgın Halini Alacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Beyannur kentinde bir kişide bubonik veba hastalığının belirtileri görülmeye başlanmıştı. Geçmiş zamanlara bakıldığı zaman insanlık tarihinde en fazla öldüren hastalıklardan birisi olarak anılmıştı. Bunun ardından hastalığın yeniden ortaya çıkmış olma ihtimali endişeleri iki katına çıkardı.

Bölgede yetkililer hastalığın yayılması açısından etkili olduğunu ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda aceleci davranılması gerektiği yönünde uyarılar yapılmıştı. Yeni bir salgın ihtimali, henüz birinin sona ermemesi nedeniyle büyük endişeye neden olunca Dünya Sağlık Örgütü’de konu hakkında çeşitli çalışmalar yapmaya başladı.

Yapılan çalışmalar ve değerlendirmelerin ardından Dünya Sağlık Örgütü yeni bir açıklamada bulundu. Değerlendirmelerinde ‘Çin’de ortaya çıkan yeni durumu en yakından gözlemlemeye başladı. Çin’de yetkililer ile konu hakkında sürekli iş birliği ve iletişim halindeyiz. Risk var ancak şimdilerde yüksek risk taşıdığını düşünmüyoruz. Bu noktada yaşanan her türlü gelişmeyi sizlerle paylaşacağız ve takibimizi sürdüreceğiz’ dedi.

Ortaçağ Avrupa’sında ilk kez ortaya çıkan bu hastalığın vücudun her bölgesine ve özellikle akciğerlere yerleştiği biliniyor. Zamanında 50 milyon insanın ölümüne neden olmuş durumda.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı