Bilim

Dünyanın İlk 5G Bağlantılı Uzaktan Ameliyatı

5G ağ bağlantısına henüz aşina olmasak da dünya da önemli teknolojik alanlarda 5G ağ bağlantısı hızla ilerliyor. Dünyanın ilk 5G ağ bağlantısı ise uzaktan ameliyatı Çin’de ki bir hastane gerçekleştirdi.

5G ağ bağlantısı birçok alan da hızlı bir çözüm alanı sunuyor olsa da en net ve hızlı ilerlemeyi sağlık alanında sergiliyor. Sağlık alanına yenilikçi birçok çözümü ile gelen 5G ağ bağlantısı artık kendisini daha net bir şekilde göstermeye başladı. Çin’de Şangay Xuhui Bölge Merkez Hastanesi geçtiğimiz günlerde dünya da ilk kez 5G ağ bağlantısı ile gerçekleştirilen FUS ameliyatını (ilk odaklanmış ultrason ameliyatını) gerçekleştirdi. Ameliyatın gerçekleştirilmesi için gerekli olan ekipman 30 kilometre uzaklıkta bulunan SIMC ( Şangay Uluslararası Tıp Merkezi) aracılığıyla kontrol edildi.

Operasyon Nasıl Sağlandı?

Artık hastaların yanında bulunup verdikleri cevapları duyarak bir operasyon sağlamak durumunda bırakmayan 5G ağ bağlantısı ile kilometrelerce uzaktan dahi yapılabilen operasyonlar, 5G ağ bağlantısı sayesinde çok daha verimli ve kesintisiz operasyon imkanı sağlıyor.

Hastaların vücudunda ki hastalıklı lezyon ve tümörlerin dokularını tahrip etmek amacıyla, yüksek yoğunlukta odaklanmış ultrason darbeleri kullanımına olanak sağlayan 5G ağ bağlantılı uzak operasyonlar, tedavi uygulanan hastalar fiziki hiçbir tahribata neden olmuyor. Bu sebeple hastaların vücudunda hiçbir kesik ve kanamaya sebep olmayan 5G ağ bağlantılı uzaktan ameliyatlar için bir anestezi uygulamasına gerek olmuyor. Yara izi, kesik ya kanama gibi semptomlar olmadığı için hastalar vücutlarında ağrılar hissetmiyorlar. Operasyon esnasında bir doku zedelenmesi ya da organlar da bir zedelenme meydana gelmediği için hastalar hızlı bir şekilde iyileşme gösteriyorlar. 4G bağlantılarda 5G bağlantılara oranla çok daha fazla kesinti meydana gelebildiği için operasyonlar sadece 5G ağ bağlantısı ile gerçekleştirilebiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı