Bilim

Dünyanın İlk “Su Altı Haritalandırma Sistemi”

Dünyanın ilk Su Altı Haritalandırma Sistemi Sub Mapping’in adıyla tanıtıldı. “WaterViem” olarak adlandırdıkları “Google Haritalar Sokak Görünümü” ile eşdeğer sualtı görüntüleme sistemi yapıldı.

UAM Tec’in Sualtı Haritalama teknolojisi, dünyada ilk olarak tamamen özerk ve görsel tabanlı haritalama denizaltısı oldu. Denizaltı şu anda bilimde mevcut olan herhangi bir bilgiden daha zengin olarak dünyanın sualtı ortamı hakkında derinlemesine bir veri sağlayabiliyor.

WaterView ile denizaltının genel haritasını oluşturmak için Google’ın Sokak Görünümü’ndeki dünya topraklarının görselleştirdiği gibi, deniz altınında aynı şekilde görselleştirilmesi hedefleniyor.

Su Altı Haritalandırma Sistemi

Su Altı Haritalandırma Sistemi 100 km mesafe ve 300 metre derinlik sağlayabiliyor

Lityum batarya ile çalışan su altı, okyanus tabanının iki metre üzerinde bulunacak ve su altı ortamının hareketlerini, kamera görüntülerini yapay zeka kullanarak yapacak. 40 saatlik pil ömrüyle 100 km’lik bir mesafe ve 300 metre derinliğe gidebilecek ve bunun ardından teknoloji otomatik olarak kendini şarj etmek tekrar kendini suyun üstüne çıkartabiliyor.

Denizaltı geri döndükten sonra, yakalanan verileri ve görüntüleri, bir sunucuya yüklenecek ve insanlar çevrimiçi olarak bu görüntülere erişebilecek.

2021 itibariyle denizaltı haritalandırma sistemi için en gelişmiş yeraltı haritalama teknolojisinin lider sağlayıcısı olması hedefleniyor. 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı