Bilim

Eğer Formülü Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Eğer işlevi; Excel’in en popüler işlevlerinden bir tanesidir. Size bir değer arasındaki beklediğiniz mantıksal karşılaştırmaları yapma olanağı sağlar. Daha basit bir anlatımla dile getirecek olursak; bir şey doğru ise o zaman bir şey yap, eğer değilse başka bir şey yap demektir. Eğer işlevi iki sonuçları çalışabilmenizi sağlar. İşlev; hem metin hem de değerleri değerlendirebilmek için kullanılır. Ayrıca hataları değerlendirebilmek için de kullanılır. Koşullara bağlı olarak farklı olasılıkların sonucunda yapılacak işlemi seçmemizi de sağlamaktadır.

Formül Hakkında Bilmemiz Gerekenler

. Eğer işlevi tek başına kullanılmak zorunda değildir.

.Aynı anda 7 tane iç içe eğer formülü kullanılabilir.

.Başka formüllerde kullanılabilmektedir.

.Eğer işlevi içerisinde tırnak içinde formül kullanılmaz. Tırnak içinde yazılanlar metin olarak algılanmaktadır.

Örnekle açıklayacak olursak; kilolu ve zayıf insanların tespiti, kiloları 50 ve üzeri ise KİLOLU, 50 ve altı ise ZAYIF diyelim. Formülümüz aşağıdaki gibi olmalıdır.

EĞER=(C2>=50;”KİLOLU”,”ZAYIF”)

Bu formülde C2 hücresine girilen sayın 50’den fazla mı değil mi olup olmadığına bakıyoruz. C2>50 ise eğer bu koşula bağlı, uyuyorsa KİLOLU uymuyorsa ZAYIF yazdırıyoruz.

Diğer bir örnekle anlatacak olursak;

Bu sene satılan ürünlerden elde ettiğimiz kazançlardan kâr ettiklerimize KÂR, zarar ettiklerimize ZARAR yazalım.

Formülümüz şu şekilde olmalıdır.

EĞER=(C2>D2;”ZARAR”;”KÂR”)

aynı sonucu şu şekilde de elde edebiliriz.

EĞER=(C2>D2;”KÂR”;”ZARAR”)

Bu formülde C2 hücresine girilen değerin D2 hücresine girilen değerden küçük mü büyük mü olduğuna baktık. Dolayısıyla küçükse KÂR, büyükse ZARAR yazdık.

İşlev metinlerde olduğu gibi değerleri de değerlendirmek için kullanılır. Bu, hataları değerlendirmek için de kullanılabilir demektir.

Bir şey diğerine eşitse ve tek bir sonuç çevirerek, ayrıca matematik işlevleri kullanın ve bağlı olarak ölçütleriniz ek hesaplamalar denetimi ile de sınırlı değildir. Ayrıca birden fazla eğer işlevlerini birlikte birden çok karşılaştırmaları gerçekleştirmek için de yerleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı