Bilim

Elektrikten Besin Üretimi Mümkün Hale Geliyor

Finlandiyalı bilim insanlarının geliştirdiği proje ile birlikte, elektrik, su, mikrop ve karbonhidrattan oluşan ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen besin üretmek mümkün hale geliyor.  Elektrik Besin Eldesi adını verdikleri bu çalışma ile birlikte besin üretimi farklı bir boyut kazanıyor.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarından Besin üretimi

Üretilen bu besinin kıtlıkla mücadelede de etkisi olacağı görüşü savunulmaktadır. Elektrik, karbonhidrat ve sudan oluşan bu besin tek hücreli bir protein olarak geçmektedir.  Besin biyolojik olarak herhangi bir ortamı destekleyen  sistem içerisinde yani elektrik akımı içerisinde maruz bırakılıp elektroliz edildiğinde açığa çıkan tozun  %25’i karbonhidrattan , %50’si proteinden geri kalan kısımları ise nükleik asit ve yağlardan oluşmaktadır. Hidrojen oksitleyen bakterilere ihtiyaç duyan bu ürün içinde kullanılan mikrobun çeşitliliğine göre farklılık göstermektedir.  Oluşan tozun oldukça besleyici bir oranda olduğu bilim insanları tarafından savunuluyor.  Bilim insanları şu an yapılan çalışmayla yaklaşık olarak 1 gr proteinin üretimi için hemen hemen bir kahve fincanı boyutundaki bir sistemle iki hafta sürede tamamlandığını söylemişlerdir. Normalde protein üretimi için fotosentez uygun olsa da bu sistem ile enerji verimliliği fotosentez uygulamasından 10 kat daha yüksek olduğu ispatlanmıştır.  Bu yeni teknik ile güneş enerjisi yardımıyla gayet tabii protein üretiminin gerçekleşebileceği kanıtlanmıştır.  Bilim insanlarının elektrik ve diğer kolayca bulunabilen doğada var olabilen ham madde yardımı yani güneş, hava , su ile besin üretiminin etkilerinin çok fazla alana yayılabileceği görüşünü dile getirmişlerdir. Bu demektir ki tarımsal üretim ve tarım alanlarının yetersiz kaldığı, açlık sınırında yaşayan ülkeler, kıtlık ile savaşan coğrafyalar bu teknik ile daha ucuz ve besin değeri yüksek ürünler sayesinde rahata kavuşabilecektirler.  Özel şartlara gerek duymayan bu sistem doğa da var olan ham maddelerden yararlanarak ortaya çıkabilecek türdendir.

Bilim insanlarının sistemin yavaş olmasından ve yaklaşık olarak iki haftalık bir süreçte tamamlanması durumunu yetersiz bulmuşlardır. Şu an ki amaçları sistem yapısının geliştirilmesi ve verimliliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı