Bilim

En Kalın Kuzey Kutbu Buzu Eriyor!

Küresel ısınma, hepimiz için bir problem. Bunun etkilerini belki şu sıralar doğrudan hissetmiyoruz ama dolaylı olarak bir şekilde yaşayacağız.

Kuzey Kutbunun en kalın buzu ile ilgili hızla erime haberleri gündeme geldi geçtiğimiz günlerde. Dünyanın git gide ısınmaya devam etmesi de iklim değişikliği ile ilgili endişeleri beraberinde getiriyor. Kuzey Buz Denizi üzerinde yer alan en kalın buz kütlesi, diğer buzullara oranla 2 kat daha fazla eriyor.

Buzullardaki erimelerle kendini bir kez daha gösteren iklim değişikliği durumu, Kuzey Buz Denizi ile ilgili en eski ve kalın buz olan Kuzey Buzlarından birini eritiyor. AGU’nun Geophysical Research Letters isimli dergide yayınlanan bu çalışma, detaylı bir analiz çıkarıyor karşımıza. Düşünülene göre daha da hareketli olan bu buzulun, hızlı bir şekilde erimesi endişeyi artırıyor. Okyanus akıntılarının atmosferik rüzgarlarla birleşmesi, buzu taşıyor. Buzun diğer bölgelere taşınması durumu da haliyle erimeyi hızlandırıyor.

Araştırmalara göre iklim modellemesi yapılıyor. Bu modellemelere baktığımız zaman buzsuz geçecek olan 2030 yılı görünüyor ve bu ürkütücü bir durum. Kuzey Buz Denizi 2030 senesinde 1 milyon kilometre kareden çok daha az buza sahip olacak.

Araştırmalar merakları ve endişeleri artırıyor

Son buz bölgesi pek çok vahşi yaşam hayvanına ev sahipliği yapmakta. Bu yüzden vahşi yaşam için de büyük bir sorun teşkil ediyor bu durum. Çünkü gitgide ısınan dünyada hayvanların yaşayabilecekleri en son yerlerden birisi burası. Durumun ciddiyetini anlamak için bu konuda yapılan araştırmalara göz atabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı