Bilim

En Tehlikeli Bakterileri Yapay Zeka Öldürecek

Yapay zeka Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen en acil ilaca ihtiyaç duyulan patojenler üzerinde etkili olan yeni bir antibiyotiğin buluşunda kullanıldı. Keşfedilen ilaç var olan anti bakteriyellerden farklı şekilde çalıştığı için bu buluşun tehlikeli iki bakterinin vücutta bitirilmesi noktasında etkili olacağı belirtildi.

Yapay zekayı her ne kadar akıllı makineler ve akıllı bilgisayar programlarının üretilmesiyle tanımış olsak da yapay zekanın önemi artık sağlık sektörü için de oldukça büyük. Gelecekte yapay zekanın tüm tedavileri gerçekleştirebileceği bilgisi ile fütürist çıkarımlarda bulunanların sayısı azımsanmayacak kadar arttı.

Yapay Zeka Günlük Hayatımızın İçinde

Yapay zeka araştırmacıları günümüzde yeni icatlar ve çalışmalarla yapay zekanın sınırlarını her geçen gün geliştiriyor. Bu teknolojik gelişmeleri günlük hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Üstelik buna o kadar alıştık ki artık gelişen herhangi bir teknolojinin bize sunduğu imkanlara şaşırmıyor, bunu olası bir şey olarak görüyoruz. Ancak yapay zekanın bu denli hayatımıza girişi insanlığın kontrolünün yapay zekanın eline geçip geçmeyeceği düşüncesi, özellikle bilim kurgu sinema sektöründe ilginç senaryoların ortaya atılmasına neden oluyor. İlerde ne olur bilinmez ancak tıp dünyasına önemli katkılarda bulunan yapay zeka kullanımı yeni tedavi yöntemlerini bulma noktasında bilim insanlarına iyi bir yol gösterici niteliğinde.

Yapay Zeka Corona Virüsü Üzerinde Etkili Olur Mu?

Gündemi etkisi altına alan Corona Virüsü salgını sonrasında bilim insanlarının salgın hastalıklar, virüsler ve zararlı bakteriler üzerine yaptığı çalışmalarda sıkça yapay zekadan yararlandıkları bilinmekte. BBC’de yer alan bir habere göre bilim insanları dünyanın en tehlikeli bakterileri arasında yer alan, her türlü antibiyotiğe karşı direnç gösteren iki bakteriye karşı yapay zeka kullanarak bakterileri öldüren bir antibiyotik geliştirdiklerini duyurdu.

yapay zeka en tehlikeli bakterileri öldürecek

Antibiyotiğin Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen en acil ilaca ihtiyaç duyulan üç patojenden ikisi olan “acinetobacter baumanii” ve “enterobacteriaceae” bakterileri üzerinde etkili olduğu tespit edildi. Yeni antibiyotiğin geliştirilmesi için çalışan bilim insanları bakterileri öldüren molekülleri yapay zeka sayesinde geliştirdi.  Yaklaşık olarak 2 bin 500 doğal bileşen ve ilaçtan yararlanılarak yapılan antibiyotiğe 2001 Bir Uzay Yolculuğu filmindeki Robot Hal’ın isminden yola çıkarak Halicin adı verildi. Bilim kurgu filmlerine konu olan yapay zeka tıp dünyasının da gündeminde uzun yıllar yer alacak gibi görünüyor. Yapılan açıklamalar sonrasında yapay zekanın Corona Virüsü üzerindeki çalışmalarda da kullanılması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı