Bilim

Entübe Nedir? Entübasyon Nasıl Yapılır?

Corona virüs, bağışıklık sistemine ve akciğerlere zarar veriyor. Akciğerler etkilendiği için hasta solunum sıkıntısı yaşayabiliyor. Bazı hastalar solunum kolaylığı için entübe edilebiliyor.

Sağlık Bakanlığı her gün vaka, ölüm, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarını açıklıyor. Entübe terimini son zamanlarda hiç duymadığımız kadar sık duyduk. Pek çok insan anlamını merak ettiği entübe nedir?

Entübasyon Nedir?

Entübasyon, hastaların solunum yolunun güvenliğinin bozulması veya bozulma riski olması durumunda hava yolunun korunması amacıyla, hastanın devamlı havalandırma alabilmesi, gerektiği taktirde ilaç verilebilmesi, suni solunuma geçmek için laringoskopiyle veya özel aparatlar kullanılmasıyla solunum yoluna, ağızdan ya da burundan özel bir tüp yerleştirilerek yapılır.

Kendi kendine yeterli nefes alamayan hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızlarından nefes borularına ulaşan bir boru takılması gerekir. Boru takma işlemine de entübasyon adı verilir.

Yapılan ameliyatlarda hastayı uyutmak ve kaslarını gevşetmek için ilaçlar verilir. Bu ilaçlar yüzünden hasta kendi kendine nefes alamaz ve ameliyat süresince hastanın entübe edilerek solunum cihazına bağlanması gerekir.

Entübe Hasta Nedir?

Normal solunumunu sürdüremeyen ve suni solunuma ihtiyaç duyduğu için entübasyon işlemi uygulanan hastaya “entübe hasta” deniliyor. Entübe hastalar, suni solunum bağlanarak nefes alıp verebiliyorlar.

Entübasyon sırasında hastanın rahatsız olmaması ve refleks olarak öksürmemesini sağlamak amacıyla uyuşturucu ilaç verilir. Hastalığın nedenine göre uyuşturucu ilaç devamlı olarak kullanılabilir. Hasta, uyanık haldeyken, entübe olduğu için konuşamaz, işaret yoluyla ya da yazışarak çevresiyle iletişim kurabilir.

Entübe hastaların solunum yetmezliğine neden olan durumları ortadan kalktığında ya da hafiflediğinde kendi başına yeterli şekilde nefes alır hale geldiğinde entübasyon işlemi sonlandırılır. Bu işleme de ektübasyon adı verilir.

Entübasyon süresi bazı hastalarda çok uzayabilir. Eğer entübasyon süresi çok uzun olursa ek sorunlar çıkabilir ve ektübasyon işlemi de zorlaşabilir ancak yine de entübasyon süresinin kısalığı tercihe değil, hastanın durumuna bağlıdır.

Trakestomi Nedir?

Suni solunum cihazı 2-3 haftadan fazla kalacaksa ya da kalacağı doktorlar tarafından öngörülüyorsa trakeostomi denilen boğazdan açılan bir delik yardımıyla solunum desteği sağlanan uzun süreli entübasyon da yapılabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı