Bilim

Ercüment Ovalı Dornaz Alfa’yı Duyurdu!

Ülkemizde corona virüsüne karşı mücadele kapsamında gecesini gündüzüne katarak çalışan Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan müjdeli haber geldi. Ercüment Ovalı corona virüs tedavisini bulmak için ekibi ile beraber bir süredir laboratuvarda denemeler yapıyordu.

23:51 saatinde twitter hesabından paylaştığı yazı gündeme bomba gibi düştü.

Laboratuvar çalışmaları, Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanan Ercüment Ovalı twitter hesabından son dakika açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Ercüment Ovalı 1 aydır üzerinde çalışmalar yaptıkları ilacın corona virüsü tedavisinde etkili olabileceğini ve ilacın acilen hastalar üzerinde kullanılmaya başlanması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, ilacın isminin Dornaz Alfa olduğunu duyurdu.

Türkiye’ yi sevindiren cümleleri sosyal medya hesabı twitterdan duyurdu. Ercüment Ovalı, “1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’ da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı.” ifadelerini kullanarak paylaşımda bulundu.

Ercüment Ovalı sevindirici haberi 23 Nisan’da duyuracağını söylemişti. ”Sadece bir ay içinde tüm dünya çalışmalarımızla nereye vardığımızı 23 Nisan’da görecek! ” cümlelerini kullanmıştı.

Ercüment Ovalı’nın twitter hesabından yaptığı açıklama

11 Martta ilk vakanın görülmesiyle birlikte Prof. Dr. Ercümen Ovalı virüse karşı yapılması gereken beş öneriyi Sağlık Bakanlığı’na sunmuştu. Sunduğu 5 öneriden 4’ü şuan tedavilerde kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ nın Sağlık Bakanlığı’ na sunduğu 5 öneri:

  1. Kök hücrelerin corona virüs pnömonisinde (zatürre, hava keselerine zarar veren akciğer iltihabı) kullanılması.
  2. IL-6 engelleyicisinin corona virüsü tedavisinde yer alması.
  3. Bağışıklık sistemi düşük olan hastalara özel olarak virüse karşı üretilmiş T lenfositlerinin kullanılması.
  4. Bağışık plazmalarının hızla devreye sokulması.
  5. Hızla önleyici aşının geliştirilmesi.

Corona virüsüne karşı kullanılması gereken Dornaz Alfa‘nın acilen klinik ortamda hastalara verilmesi gerektiğini söyleyen Ercüment Ovalı’ ya teşekkür ederiz.

Prof Dr. Ercüment Ovalı Kimdir?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı