Bilim

Etkili Savunma Yöntemi: Ototomi

Bilim insanları uzun yıllardır hayvanların avcılardan yahut başka hayvanlardan korunmak için yaptıkları ototomi yöntemini incelemişlerdir. Bu ototomi denilen yöntem; hayvanların belli uzuvlarını bırakmalarıdır.

Enerji Depolama Yapmak İçin İdeal

Yıllardır hayvanları avcılardan yahut diğer hayvanlardan tehdit gördükleri anda uzuvlarının belli bölümünü yani kuyruk ve bacaklarını bıraktıklarının nedeni bilinmemekteydi.  Hayvanların türüne bağlı olarak bu kuyruk ve bacaklar birkaç hafta içerisinde rejenere olabiliyor yahut olamıyordu. Ototomi, türlerin arasında da farklılık göstermekteydi. Örneğin, sürüngenlerin sergilediği ototomilere kaudal ototomi adı verilirdi.  Bu tür hayvanlar kuyruk ve bacaklarını bıraktıklarında genellikle rejenere olabiliyordu. Ancak tepeli kertenkele adı verilen türler kuyruk ve bacaklarını bıraktıklarında rejenere olma ihtimali neredeyse çok azdı. Bu hayvanlar uzuvlarını bıraktıklarında bırakılan kuyruk yahut bacak bir müddet sinirsel olarak yaşamaya devam eder ve avcının dikkatini dağıtarak asıl avın kaçmasını sağlamaktadır. Kuyruk bırakma esnasında kan akışını durdurabilmek ve ölmemek için kan akışının olduğu o bölgedeki atardamar büzülür ve sıkıştırılır. Ayrıca bu bölgede bulunan deri parçası kopan yeri kaplar ve olası bir enfeksiyon riskinden hayvanı korur.  Haftalar sonra rejenere olan kuyruk koptuğu parçaya benzemez. Bunun nedeni ise, varyasyonlardır. Ama bazı hayvanlarda kopan kuyruk koptuğu uzvun aynı özelliklerini de gösterebilmektedir. Tehditkar durumdan kurtulmak için bu durum avantaj sağlasa da,çiftleşme ve sosyal izolasyon durumlarında dezavantaj olarak diğer hayvanlar tarafından görülebilmektedir. Ancak bazı türler için kuyruk bırakma durumu cinsel seçilim için avantaj da sağlayabilmektedir.  Avantajları sayesinde hayatlarına devam etme fırsatı bulan bu hayvanlar, dezavantajları ile ömürlerinin kısalmasına neden olabilmektedir. Enerji kaybı yaşayan hayvanın bağışıklık sistemi çökebilir ve enfeksiyonlara daha açık bir hale gelebilir. Bazı hayvanlar ototomi yapıp tehlike geçtikten sonra kuyruğu bıraktıkları yere geri dönerek kaybettikleri enerjileri toplayabilmek için kuyruklarını yiyebilmektedirler.

Ototomi yöntemi bilim insanları tarafından incelendiğinde ilk olarak 300 milyon önceki ilk omurgalılarda rastlanmıştır. Evrime göre gelişerek günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı