Bilim

Evimin Altında Fay Var Mı?

Evimizin altından fay hattı geçiyor mu sorgusunu yapan vatandaşlar, fay hattı sorgulama ekranı sayesinde sorularına cevap bulabiliyor. Başta Elazığ’da gerçekleşen 6.8 büyüklüğündeki deprem olmak üzere devamlı olarak yeni deprem haberleriyle sarsılan Türkiye,  MTA ve AFAD aracılığıyla gerçekleştirilmesi mümkün kılınan fay hattı sorgulama işlemleriyle fay hatlarının nereden geçtiği sorusuna yanıt arıyor.

Evimizin Altından Fay Geçiyor Mu Sorgusu Mümkün

Fay hatlarında yaşanan yoğun hareketlilik sebebiyle tüm Türkiye tedirgin bir süreçten geçiyor. Yurdun dört bir yanından gelen deprem haberleri akıllara evimin altından fay hattı geçiyor olabilir mi sorusunu getiriyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 6.8 büyüklüğündeki Elazığ depremi sonrasında arama motorlarında en çok aranan konuların başını Türkiye’deki fay hatları çekerken, yalnızca fay hattı haritasından yararlanmak yeterli görülmeyip bu fay hatlarının yerleşim birimlerinin yakınından geçme ihtimali üzerinde duruluyor. Olası bir depremde meydana gelebilecek zararları önlemek adına evin yakınından fay hattı geçip geçmediğini sorgulamak büyük önem taşıyor.

Evim fay hattında mı sorusuna cevap arayan endişeli vatandaşlar için Maden Tetkik Arama (MTA) aktif fay hatlarının sorgulanabildiği bir sistem geliştirdi. Bu sistem sayesinde nereden fay hattı geçtiği, bu fay hatlarının yerleşim birimlerine ne kadar uzaklıkta olduğu veya evlerin direkt fay hattı üzerinde yer alıp almadığına dair sorgulama yapılabiliyor.

Çözüm Deprem Fay Hattı Sorgulama Ekranı

Hem depremlerle hem de deprem haberleriyle sarsılan halkın aklını kurcalayan en önemli sorun MTA ve AFAD tarafından erişime açılan Deprem Fay Hattı Sorgulama Ekranı ile kolayca çözüme kavuşuyor. Üstelik listeler belirli aralıklarla güncellenerek endişeli vatandaşların kısa süre içerisinde en doğru bilgiye ulaşmasına imkan sağlıyor.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün Yenilenmiş Diri Fay Hatları sorgusuna bu linkten ulaşabiliyor. Buna ek olarak AFAD fay hatları haritasına erişmek için bu linke tıklayarak E-Devlete giriş yapmak gerekiyor. Bu link aracılığıyla vatandaş sorgulanan binanın bulunduğu parselin zemin özellikleri hakkında bilgi edinerek kafasındaki soru işaretlerine yanıt bulabiliyor. Elbette ki yalnızca bunları bilmek depremden korunmak için yeterli bir çözüm değil. Buna ek olarak mevcut binalara da zemin etüdü yapılması öneriliyor. Etüt sonucunda binanın güçlendirilmesi özellikle fay hattı üzerinde yer alan evler için büyük önem taşıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı