Bilim

Evrimsel Psikoloji’de Seri Katillerin Rolü

Her zaman şaşırtıcı ve ürkütücü olan seri katillerin kökeni hakkında bilim insanları yaptıkları araştırmada farklı görüşler ortaya koymuşlardır.  Seri katiller hakkında inceleme yapan bilim insanları bunun bilimsel bir süreç ve evrimsel bir teoriden kaynaklı olduğunu dile getirmişlerdir.

Cinsiyete Göre Farklılık

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarla kadın ve erkek seri katillerin aslında evrimsel olarak farklı amaçlar doğrultusunda cinayet işlediğini bildirmiştir.  Erkek seri katillerin genelde kendilerine yabancı olan insanları öldürerek avlanma işlevini yerine getirmek istediklerini belirten bilim insanları, kadınların ise toplama işlevini tanıdık insanlara yönelik işlenen cinayetleri maddi kazanç amaçlı yaptıkları doğrulanmıştır.  Bazen soruşturmaların doğru ve daha sonuca yönelik yapabilmek için katilin işlediği cinayet tarzından anlaşılabileceği unutulmamalıdır. Kadın ve erkekler birbirlerinde oldukça farklı şekillerde cinayet işlemektedirler. Hatta bazen zıt uygulamalarda bulundukları dahi söylenir.  Cinayet işleme durumu günümüzde çok fazla yaygın olsa da seri katillik mevzusu pek de yaygın değildir.  Evrimsel süreçte kadın ve erkeklerin davranışlarına göz atan bilim insanları, eskiden erkeklerin beslenebilmek için pek çok hayvanı avladıkları görülmüştür. Kadınların ise etraftaki bitki ve bazı tahıl unsurlarını toplayıcı bir işlev yürüttükleri görülmüştür. Evrimsel pskilojiye göre seri katillerinde bu durumdan kaynaklı olarak erkeklerin avlanma, kadınların ise toplama işlevleriyle cinayetleri işledikleri tespit edilmiştir.  Araştırmalara göre erkeklerin cinayetlerini %62 oranında yabancı insanlar üzerinde gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Kadınların cinayetlerini tanıdık insanlar üzerinde gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır.  Takma isimlerine göre de oldukça farklılık gösteren seri katiller;  kadınların genellikle cinsiyetlerini belli edecek bir takma ad verildiği, erkeklerin ise işledikleri suçların şiddetine ve vahşetine göre bir isim verildiği gözlemlenmiştir.

Her ne kadar evrimsel psikolojinin katiller hakkında ipucu verecek niteliğe sahip olabileceği kanıtlansa da bu demek değildir ki her insan seri katil genlerini vücudunda taşıyabilir. Çünkü evrim denilen şey insan davranışlarının kopya halinde geçmişten günümüze gelmesi demek değildir.  Birtakım benzerlikler olabilir ancak bu seri katilleri hafife almanın bir yöntemi değildir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı