Bilim

Fas’ta Yeni Homo Sapiens Kalıntıları Bulundu

İnsanlık Türü büyük bir merakla yüz yıllar boyu araştırılmıştır.vSon yapılan araştırmalarla birlikte Fas’ta Homo Sapiens’e ait 300.000 yıl öncesine dayalı kemikler bulunmuştur.  Bilim insanlarının Homo Sapiens türünün o yüz yıllarda neler yediklerini, görünüşlerinin nasıl olduğuna dair yeni fosil bulgular elde etmişlerdir.

Benzer Alışkanlıklar, Benzer Görünüşler

Fas’taki yeni bulgularla birlikte Homo Sapiens türünün kökleri okuyucuları 100.000 yıl geriye çekmektedir. Alanda bulunan yüzlerce fosil kemik ve deniz kabuğu incelenerek , bunlardan 472 tanesinin türü belirleniyor  ve daha sonrasında bunların, yiyecek olarak kullanıldığını gösteren kesik ve kırıklar olduğu anlaşılıyor.Bilim insanları 300.000 yıl öncesine ait bu bulgular sayesinde o dönemde yaşayan türlerin neler yediklerini de göstermiş oluyor. O dönemde yaşayan türlerin bol bol gazel eti ,gazel etinin yanı sıra antilop, zebra ve benzeri av hayvanları ile, mevsimsel olarak devekuşu yumurtası tükettikleri  ortaya çıkıyor. Kırıkların incelenmesiyle birçoğunun gazele ait olduğu çıkıyor.Diğer kalıntılar arasında ise  antiloplar, zebralar, bufalolar, kirpiler, yabani tavşanlar, kaplumbağalar, tatlısu yumuşakçaları, yılanlar ve devekuşu yumurtaları bulunmaktaydı.  Homo Sapiens’ler tarafından yiyecek olarak kullanılan hayvan kemikleri arasında küçük av hayvanları çok az bulunmaktaydı. Hayvanlara ait uzun kemiklerdeki kırılma izleri, bunların ilik yemek için kırılarak açıldığını gösteriyordu. Leopar, sırtlan ve diğer yırtıcı hayvanlara ait fosiller de buluntular arasında yer alıyordu ancak gazellere ve diğer av hayvanlarına ait kemiklerde yırtıcı hayvanlara dair çok az iz bulunabilmişti. Ayrıca bulunan canlı türler insanlık türünün özelliklerini de göstermekteydi. Yayımlanan sonuçlarda modern yüz özelliklerini taşırken kafataslarının arkası arkaik insanlarda olduğu gibi uzun olduğu tespit ediliyor.  Bu da yüzün modern özelliklerinin, kafatası yapısından ve beynin küresel şekle dönüşmesinden çok daha önce evrildiğini ortaya koyuyor.

Hem modern hem de ilkel özellikler taşıyan bu bulgular insanlık türünün evrimleşme yolculuğunda bilim insanlarına yol gösteriyor ve yeni çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı