Bilim

Corona Virüsü Tedavi Eden İlaç Favipiravir Mi?


Dünyanın gündeminde yer alan Corona Virüsüne dair araştırmalar devam ederken Favipiravir adlı ilacın virüs üzerindeki etkisi tespit edildi
.

Favipiravir ilacının Corona Virüsü tedavisinde iyileşme sürecini hızlandırdığı belirtildi. Salgın yayılırken virüse dair yapılan araştırmalar da tüm hızıyla devam ediyor.  Virüsü tamamen ortadan kaldıracak bir aşı ve ilaç henüz tam olarak bulunamamışken hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili yeni gelişmeler yaşanmakta. Yapılan açıklamalarda bağışıklık sistemini yükselten ilaçların etkisinin enfekte olan hastalar üzerinde etkisinin büyük olduğu belirtildi.

Türkiye’de Vaka Sayısı 98’e Yükseldi

Dünyada hızla yayılan virüsün ülkemize de gelmesi ardından Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizdeki vaka sayısı açıklandı. Gece saatlerinde gelen yeni açıklamada Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir vatandaşımızın olduğu belirtildi. Vaka sayısının ise 98 yükseldiği ifade edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşları alınan önlemlere uymaları yönünde yönünde uyardı.  Yapılan açıklamada  yurtdışından gelenlerin 14 gün kuralının önemi vurgulandı.

Ülkemizde de virüse dair yapılan araştırmalar devam ederken en son Avusturalya’dan ve Çin’den gelen  denenmiş tedavi yöntemlerinin pozitif sonuç vermesi bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Favipiravir Nedir?

Favipiravir 2014 yılından beri Japonya’da ve bazı ülkelerde kullanılan RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaç.  Corona virüsüne dair araştırılan tedavi yöntemlerinde denenen ilacın hastalığın iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği açıklanmıştır.

Favipiravir Ne İşe Yarar?

Favipiravir, virüs tarafından bir ayrıştırıcı olarak tanınır ve RNA yapısındaki değişikliği durdurur. Favipiravir virüslerin çok çeşitli tiplerine ve alt tiplerine karşı etkili olmakla birlikte anti-influenza ilaçlarına dirençli virüsler dahil yüksek ateşe neden olan arenavirüsler, bunyavirüsler ve filovirüsler gibi diğer RNA virüslerine karşı anti-viral tedavilerde kullanılır
Favipiravir ilacının Corona Virüsü üzerinde denenmesi ve alınan sonucun olumlu olmasıyla koronavirüs tedavilerinde ilacın kullanılabilir olacağı belirtildi. Virüsü tamamen bitiren bir ilaç olarak resmi kaynaklar tarafından belirtilmese de Çin Büyükelçiliği tarafından  yapılan açıklamalarda Covid19’un iyileşme sürecinde ilacın hastalığı 11 günden 4 güne indirdiğinin kanıtlandığı  ifade edildi.

Avusturalyalı bilim insanları Corona Virüsü’ne dair yaptıkları araştırmalarda var olan iki ilacın virüsün tedavisinde kullanılabileceğini açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı