Bilim

Faz Ayrılması ile Hücreler Ölümsüz Kılınabilir

Bilim insanlarının uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yaptıkları sıvı-sıvı faz ayrılması eskiden yalnızca bir kimyasal işlem olarak görülüyordu. Ancak yapılan yeni çalışmalarla birlikte bu durumun artık salt bir kimyasal işlem olmadığı, bu faz ayrılmasının hücrelerde de görüldüğü tespit edilmiştir.

Ölümsüzlüğün Peşinde

Belirli şartlar altında karışmadan aynı ortam üzerinde bulunan, farklı özelliklere sahip sıvılar faz ayrılması olarak nitelendirilmektedir. Yapılan çalışmalarla birlikte, belirli halde hücrenin içerisinde bulunan proteinlerin faz ayrımı sayesinde var oldukları hücrelerin içerisinde kendilerini belirli görevleri oluşturabilecekleri,dinamik,güçlü, zarsız ve su damlacığı benzeri yapılara dönüştürebildiğini kanıtlamışlardır. Bu buluş sayesinde, hücresel fonksiyon ve organizasyon alanında oldukça büyük adımlar atılabilecekti.  Bilim insanları bu durumla ilgili, ortaya önemli bir varsayım atmışlardır. Bu da ; faz ayrılmasının belirli hücreleri, stres altında kaldıkları durumda yahut besinden yoksun kaldıklarında hücrelerin, sitoplazmalarının büyük bir bölümünü sıvıdan katıya dönüştürerek ölümü atlatabilmelerini sağlayabilecekleridir. İlk başta hücrelerin farklı kimyasal sıvıları barındırabileceği fikri kimseye akıl kari gelmiyordu. Böyle bir durumun olabilmesi için içerisinde o sıvıları ayırabilecek herhangi bir kapsülün bulunması gerektiğini savunuyorlardı. Ancak yapılan çalışmalar ve deneyler sonucunda;hücrelerin içerisindeki P granülleri adı verilen düzensiz yapı incelendi ve granüllerin katı bir şekilde olmadığı kanıtlanmış oldu. Gördükleri durumun bir arada birbirlerinden ayrı bir şekilde duran sıvılar olduğu anlaşıldı. Tıpkı bir sirkenin içerisindeki büyük yağ damlalarını andıran bu görüntü hücrelerin içindeki sıvıların birbirlerinden ayrı durabileceğini kanıtlamış olmuştu. Bu keşif, hücreler ile ilgili pek çok anlamda yeni akademik araştırmaların yapılmasına ön ayak olmuştur. Daha sonra bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarla hücrelerin ortamlarındaki asitliliği değiştirerek hücreleri besinsiz bırakmaya gerek kalmadan dahi hayatta kalma durumlarını sabitleyebildiler.

Ortaya çıkan sonuç ile sıvıların birbirinden ayrı durması yani faz ayrılmasının hücrenin ayakta kalabilmek ve devamlılığını sürdürebilmesi açısından hayati önem taşımakta olduğu anlaşıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı