Bilim

Fetüsler Işığı Çok Daha Erken Algılıyor

Yapılan yeni bir araştırma gösteriyor ki, fetüsler ışığı çok daha iyi algılıyor ve erken algılıyor. Sandığımızdan çok daha erken algılanan bu ışık ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı ve gözün gelişimindeki karmaşa daha da arttı.

Yıllardır retinanın ışığa duyarlı hücrelerinin bir şekilde açma düğmesi olduğu düşünülüyordu. Bu konuda tam olarak böyle bir bilgi olmasa da keşifler devam ettikçe yeni bilgiler ön plana çıkmaya başladı. Bebekler fetüs aşamasında geceyi ve gündüzü ayırt edebiliyor. Hücrelerin birbirleri ile iletişim halinde olması, ağlar ile iletişim kuruyor ve bu sayede retinalar ışığa çok daha hızlı bir şekilde duyarlı hale geliyor.

Gangliyon hücrelerinde yapılan yeni keşif

Gelişmekte olan bir göze baktığımız zaman Gangliyon hücrelerinin yüzde 3 lük kısmı ışığa duyarlı oluyor. Yani retina üzerinde bulunan bilgileri sinir sistemi yoluyla beyne gönderen bu hücreler, gelişim aşamasında bu seviyelerde çıkıyor karşımıza.

Kaliforniya Üniversitesinde hizmet veren moleküler biyoloji profesörü Marla Feller, duruma özgün açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklama şu şekilde:

Gangliyon hücrelerinin çeşitliliği göz önüne alındığında, bu hücrelerin retinanın beyne bağlantısında rol oynayıp oynamadıkları beni merak ettiriyor. Daha önce fare ve insan fetüslerinin gelişimin bu aşamasında kör olduklarını sanırdık. Gangliyon hücrelerinin gelişmekte olan gözde beyne bağlı olduklarını ancak retinanın diğer bölgeleriyle bağlantılı olmadıklarını düşünürdük fakat şimdi görüyoruz ki bu hücreler, şaşırtıcı bir şekilde birbirlerine bağlı.”

Işıktan hoşlanmamak ya da yavruların ilk zamanda gelişen duruma ayak uydurma çabası, retinalarda bulunan gangliyon hücrelerinin bir tepkisi oluyor. Bu yapılan araştırma ile de görülüyor ki, fetüsler çok daha fazla bir şekilde ışığa duyarlı olduğu ortaya çıkıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı