BilimGündem

Filyasyon Tedavisinin Önemi Nedir? Türkiye’de Uygulama Nasıl Gerçekleşiyor?

Son dönemlerde sık sık duyduğumuz filyasyon tedavisi, koronavirüs tedavisi için Türkiye’de de uygulanmaya başladı. Tedavinin kaynağına inildiği zaman bir hastalığın kaynağını bulmak ve hastalığın sıçrama grafiğini elde etmek olarak ifade ediliyor. Türkiye bir süredir koronavirüsle mücadele ederken sürecin yayılma hızını kontrol altına almak ve yavaşlatmk için bu sitemden faydalanıyor.  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından bugün konu hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Bugün Türkiye’de koronavirüs tedavisi sırasında hayatını kaybeden kişi sayısının 107 olarak açıklaması endişeleri de beraberinde getirdi. Şimdiye kadar yaşanan en fazla ölüm oranının olduğu belirtildi.

Filyasyon Tedavisi Nasıl Kullanılıyor?

filyasyon

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile yönetmiş olduğu süreç hakkında bilgi verdi. Yeni tedavi yöntemleri hakkında konuşan Koca, filyasyon tedavisinin nasıl uygulandığını da açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından filyasyon tedavi süreci şu şekilde açıklanıyor:

‘Saha incelemesi olarak ifade edilen filyasyon, hastalığın kaynağının belirlenmesine yönelik yürütülen bir çalışmadır. Bu süreçte temaslılar dahil koruma ve kontrol sistemleri gerçekleştiriliyor’

Çalışmanın asıl amacı, süreç hakkında tehlikenin devam edip etmediğini belirlemek ve başka insanların risk durumlarını gözlemlemek olarak ifade ediliyor. Yetkililer bulaşıcı hastalıklarla mücadele sırasında bu yöntemin uygulanmasının son derece etkili olduğunu, daha önceki dönemlerde de uygulandığını özellikle belirttiler.

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinin diğer ülkelere göre iyi gittiği ifade edilirken, vaka artış hızının azaldığı belirlendi. Bu yöntemin uygulanmasının sistemin başarı göstermesinde etkili olduğu düşünülüyor. Bundan sonraki dönemde de sistem uygulanmaya devam edecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı