Bilim

Fransa’da Neandertaller Hakkında Önemli Keşif

Fransa’da geçtiğimiz günlerde bir mağarada bulunan ve 50 bin yıllık geçmişe sahip olduğu tespit edilen bir sicim parçası Neandertaller hakkında yeni bilgilerin öğrenilmesini olanaklı hale getirdi. Ancak sicim parçasının görünümü onların zekâları hakkında yeni bilgileri açığa çıkardı.

Neandertaller Sanıldıkları Gibi Değil mi?

Neandertaller hakkında yaygın kanıların başında, Homo Sapiens’e göre zekâ konusunda daha geride oldukları, beyinlerinin küçük olmasından ötürü temel işlevlerini bile zorlukla yerine getirdikleri üzerinedir. Ancak Fransa’da bir Neandertal mağarasında yapılan kazılar sonucunda taştan yapılan bir alete yapışmış ve ağaç kabuğundan imal edilmiş, elyaftan yapılmış üçlü dolamalı olarak ifade edilen bir sicim parçası bulundu.

Bu parçanın dokusu yakından incelendiğinde Neandertaller için dizmek ve bir araya getirmek gibi kavramların günümüz insanlarından farklı olduklarını gösteriyor. Elyafın eğrilmesi ile elde edilen sicim ve ip türleri pek çok eşyanın yapımında kullanılıyor.

6 milimetre uzunluğunda bulunan sicim parçası iğne yapraklı bir ağacın kabuğundan yapılmış ve kullanılan elyaf saat yönüne S şeklinde kıvrıldığı ardından da Z şeklinde diğer gruplara dolandığı görülüyor. Böylece Neandertaller’in ağaçlar ve eğrime konusunda oldukça bilgili oldukları ve sağlam bir yapı yaptıkları için oldukça işlevsel özelliklerine yönelik araç kullanabildiklerine vurgu yapılıyor. Sicim örmek aynı anda pek çok farklı işlemi barındırdığı için Neandertaller’in günümüze kadar gelen baskın görüş gibi zeka açısından vasat olmadıklarını gösteriyor.

Günümüzden 40 bin yıl önce soyları tükenen Neandertaller hakkında daha önceki çalışmalarda da duvar resmi yapabildikleri, deniz kabuklarından da takılar kullandıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda son çalışmalar Neandertaller’in ateş yaktıkları, barınak inşa ettikleri ve büyük hayvan avcılığı da yaptıklarını gösteriyor.

Bir kurama göre Homo Sapiens, daha “becerikli” olduğu için Neandertaller’in sonunu getirdi. Ancak son yapılan çalışmalar Homo Sapiens’in Neandertaller’i ortadan kaldırdıktan sonra bile ona yaptığı yakıştırmalar ile hâlâ aleyhlerine davrandığını gösteriyor, bulunan sicim örneği bunun aksini kanıtlasa bile.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı