Bilim

Gerçek Zamanlı Corona Virüs Haritası

Corona Virüsü salgını tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Her geçen gün daha fazla kişide tespit edilen Corona Virüsü özellikle Çin’de korkutucu rakamlara ulaştı. Bu gelişmeler üzerine Johns Hopkins Üniversitesi bünyesinde çalışan araştırmacılar Corona Virüsü dağılımını ve bu dağılımla birlikte güncellenen rakamları gerçek zamanlı olarak gösteren bir harita yarattı.

Şimdiye kadar 23 farklı ülkeye yayılan ve 213 kişinin ölümüne sebep olan Corona Virüsü 9,776 kişiyi enfekte etti. Bu vakaların 9,658’i Çin’de görülüyor. Harita gerçek zamanlı olarak güncelleniyor. Virüsün yalnızca hasta sayısında değil tespit edildiği ülke sayısında da artış yaşanması tüm dünyayı tedirgin ediyor.

Corona Virüsü Son Dakika Verileri

Hazırlanan bu çevrimiçi sitede yayınlanan veriler tamamen gerçek. Siteye giriş yapılan bilgilerin tamamı Dünya Sağlık Örgütü ve Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun yanı sıra ABD, Avrupa ve Çin’e ait Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri’nden ediniliyor. Paylaşılan veriler şu an için 9,776 vakada Corona virüsü bulunduğunu doğruluyor. Aynı zamanda sitede yalnızca ölüm oranları değil, Corona Virüsü tanısı konulduktan sonra iyileşen kişi sayısı da gösteriliyor. Aktarılan verilere göre virüsü yenen 187 kişi mevcut.

Site her yeni bilgi girişinden sonra güncelleme tarihini de yeniliyor. Böylece site ziyaretçilerinin en doğru rakamlara ulaşması sağlanıyor. Bu gerçek zamanlı haritanın yapılmasındaki en büyük etken de sosyal medya üzerinde yapılan dezenformasyon içerikli paylaşımlar. Corona Virüsü hakkında pek çok haber yapılıyor fakat pek azı doğru bilgiler içeriyor. Kimi yazılarda ölü sayısı binlerle ifade ediliyor fakat güvenilir kaynaklar bu rakamları kesin bir dille yalanlıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hazırlanan bu çevrimiçi haritanın sosyal medya üzerinde yaratılan spekülasyonları engellemesini ve Corona Virüsü son dakika gelişmelerini takip eden herkesin en doğru bilgiye tek bir tıkla ulaşabilmesini amaçlıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan Corona Virüsü haritası bu linkte yer alıyor. https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Corona Virüsü Tedavisi

Şu an için Corona Virüsü’nü etkisiz hale getiren bir tedavi yöntemi veya aşı bulunamadı fakat üzerinde çalışılmaya devam ediyor. Uzmanlar bağışıklık sistemini güçlü tutmanın ve hasta kişilerle temastan kaçınmanın şimdilik yeterli olacağını belirtiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı