Bilim

Gerçeklik Subjektif Midir? Yeni Kuantum Deneyi Bunu Kanıtladı!

Bilgisayarlar konusunda pek çok şey konuşuyoruz. Kuantum bilgisayarları pek çok kişinin merak ettiği, bilim dünyasının da üzerine geniş düşüncelerle dahil olduğu önemli bir teknoloji sunuyor. Peki ama yeni yapılan deneylerde nasıl sonuçlar çıktı?

Eylül ayında yapılan bir araştırmanın sonuçları yayınladı. Bu yayınlara göre gerçekliğin subjektif olduğu yönünde kanıtlar çıktı karşımıza. Yani gerçeklik öznel olabilir dendi. Bu duruma verilen isim ise süperpozisyon adını aldı. Parçacıklar gözlemlenmediğinde gerçekleşen bu durum, bilim dünyası için önemli bir deney.

1961 senesinde yapılan bir deneyde, fizikçi Eugene Wigner, bir düşünce deneyine dahil oluyor ve mekaniklerini kendisine göre ön plana çıkarıyor. Gözlemci olarak dahil olduğu bu deneyde gerçekten etkin bir çalışma sunuluyor.

Farklı gözlemci sonuçları da değiştirebiliyor

Değişken sonuçlar, farklı yaklaşımlar ve bünyeye dair ön plana çıkarılan her türlü seçenek için, yeni bir teori ortaya atılmış durumda. Bu duruma göre olası sonuçlar tamamen gerçeklik algısı ile çelişebiliyor.

Özetle kuantum bilgisayarları konusunda karşımıza çıkan bu profesyonel yaklaşım, hepimizin hayatını doğrudan etkileyecek gibi görünüyor. Bakalım nasıl bir gelişme ile karşı karşıya kalacağız yakın bir zaman içerisinde?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı