Bilim

Gördüğünüz Her Şeyi Anlık Olarak Resmeden Yapay Sinir Ağı

Bilim dünyası sürekli yeni keşiflerin üzerinde kafa yoruyor. Bilimciler ile ilgili o kadar çok merak edilen ve ön plana çıkarılan detay var ki, yapay sinir ağlarına varıncaya kadar değişiyor işler. Peki ama son gelişmeler nelerdir?

Rus şirketi Neurobotics ve Moskova Fizik ve Teknoloji Enstütüsü üzerinden araştırmacıların yaptığı çalışmalarda, kişinin beyin aktivitesinin gerçek zamanlı olarak takip edilebildiği ve gördüğü her şeyi anlık olarak resmetmesini sağlayan yapay sinir ağları üretildiği bilgisi geldi.

Sinir sistemi ile birlikte ortak çalışan teknoloji, bu konuda artı bir değer yaratacak ve tıbbi değer manasında önemli bir yenilik yaratmış olacak. Kişinin beyin aktivitelerini en iyi şekilde kullanarak gördüğü her şeyi resmeden ve taklit eden bu yapay sinir, oldukça önemli bir buluş diyebiliriz.

Nörobiyologların teknoloji ile ilgili olarak nasıl ilerlediğini gösteren bir video yayınlayan şirket, bilisel bozukluk tedavilerinde bu cihazın kullanılabileceğini iddia ediyor. Beynin nasıl kodlandığı ve buna dair nasıl bir çalışma yapıldığı gibi konular, hepimiz için merak uyandırıcı detaylar olarak çıkıyor karşımıza.

Konuya dair tüm ayrıntılar

Konuya dair ön plana çıkarılan bütün ayrıntıları kendi içinde bir yenilik ve beklenti ile inceleyebiliriz. Gerçek zamanlı görüntüler ile beyindeki sinyaller yardımı ile (yani yapay sinir ağı tarafından) oluşturulan görüntülere baktığımız zaman, en azından ilerleme durumunun olabileceğini söyleyebiliriz.

Gerçek görüntüler ile sinir ağı tarafından oluşturulan görüntüler;

Bu detaylara dair, bir de video yayınlandı. Youtube üzerinden yayınlanan bu video, yapay sinir sisteminin nasıl çalıştığını gösteriyor ve uygulamalı olarak bir detay yaratıyor.

Söz konusu videoyu şu şekilde inceleyebilirsiniz;

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı