Bilim

Göz Sorunları İçin Özel: Yapay Retina Nakli

Dünya genelinde pek çok kişi, sonradan edinilen ya da kalıtsal hastalık sebebiyle hasarlı retinalara ve buna bağlı olarak da görme problemlerine sahiptir. Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan oldukça yaygın bir hastalık olan ‘’sarı benek‘’ hastalığı da görme yetisinin kaybedilmesine yol açabiliyor. Buna bağlı olarak bilim insanları kalıtımsal hastalıklarla yahut sonradan oluşan görme engellerine karşı yapay retina üretmişlerdir. Fazlasıyla güçlü, esnek ve hafif bir materyalden yapılan yapay retina , gözün iç kısmına yerleştirilen mikroskobik elektrotlar ve elektrotların bir kablo aracılığıyla bağlı olduğu elektronik bir sistem ile kişinin görmesini sağlamaktadır.

Yapay Retina ile Görmek Mümkün Oluyor

İnsan görüşü genel olarak retinaya bağlı durumdadır.  Gözün karmaşık bir yapısı olan retina, bir dijital kameranın görüntü algılayıcısı gibi göz topunun arka duvarında durur, üzerine düşen ışığı ve görüntüleri beynin anlayabileceği sinyallere dönüştürerek görme işlemini gerçekleştirmektedir . Retinanın hasarlı olduğu yahut hastalıklar sebebiyle hasara uğradığı takdirde görme işlemi sağlanamaz. Geçmişte bu sorunun çözümü sert ve katı maddelerin kullanımıyla az miktarda fayda sağlayacak yapıyla sağlanırdı. Ancak şimdi yeni bir teknolojik sistem sayesinde, sentetik dokularla geliştirilen yapay retina, insan biyolojisine oldukça benzer bir durumdadır. Yumuşak su damlaları ve biyolojik hücre duvarı proteinlerinden oluşmaktadır. Gerçek dokuda olduğu gibi hücreler pikseller gibi ışığa tepki vererek gözün arkasındaki nöronları çalıştıracak olan elektrik sinyallerini oluşturur. Bu sayede mekanik bir cihazdan daha fazla tercih edildiği görülmektedir. Hatta artık bir ameliyatla gözün içerisine, küçük mikro elektrotlar takılmakta ve daha sonra herhangi bir kablo bağlantısı olmaksızın kişi bu elektrotlar aracılığı ile görebilmektedir. Burada görme işleminden kasıt her şeyi mükemmel görmek değil, renkleri ve şekilleri seçebilmektir. Örneğin, birkaç metreden bir insanın yüzünü görüp o kişinin kim olduğunu tanıyabilirsiniz . %100 bir görmeme oranına sahip insanlar için bu başarı asla küçümsenemez niteliktedir.

Esasında bilim insanları tarafından yapay retina ile ilgili bu tarz çalışmalar devam ederse %100 görme engelinin ortadan tamamen kalkacağı düşünülüyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı