Bilim

Güney Kutbunun Tüylü Dinozorları

Güney Kutbunun tüylü dinozorları, yeni yapılan duyurular ile bizlere sunuldu. Avustralya üzerinde 118 milyon yıllık bir dinozor fosili ve tüylerini buldu.

Araştırmacılar tarafından yapılan bu çalışmada, tüylü dinozorlar konusunda geniş bir araştırma yapılıyor. Soğuk hava koşullarında yaşamına devam etmek için tüyleriyle evrilen bu dinozorlar, fosilleri ile birlikte büyük ilgi ve merak topluyor.

Milyonlarca sene önce yapılan çalışmalarda hiç birimiz dünyada değilken buranın asıl sahibi dinozorlardı. Bir felaket sonucu tükenen soylardan sonra geriye sadece fosilleri kaldı. Kuzey Kutbu yakınlarında soğuk mevsimlerde yaşamış olan dinozor türleri hiç olmuş mudur? İşte araştırmacılar da bu soruyla hareket ederek cevaba ulaşmaya çalışıyordu.

Uluslararası bir araştırma ekibinin yaptığı bu çalışmada, 10 farklı fosil tüyü bulundu. Proto tüy olarak bilinen bu tüyler oldukça ince ve ilkel kuşaklarda bulunuyor. Sığ bir gölün dibinde yer alan bu fosiller, Avustralya üzerinde bulunmuş durumda.

Bu tüyler çok özel bir yere sahip

Yapılan araştırmalardan anladığımız, bu tüylerin çok özel bir yere sahip olduğu. Çünkü soğuk mevsimde yaşayan dinozor pek görülmemiş tarihte ve bu konuda ilk örneklerden olması bu tüyleri ve dinozorları çok özel yapıyor. İlkel kuşların kanıtı olarak tüyler kabul edildiği için, bilim dünyasının ilgisini çok fazla çekmiyordu tüy konusu. Ama söz konusu tüyler dinozorlarla birlikte olunca işler biraz değişti. Bu da kapsamlı dinozor tüyleri konusunda bir araştırma konusu çıkardı ortaya. Tüyler günümüze kadar sağlam kaldıysa, inanılmaz derecede önemli ve iyi bir korumaya sahipti diyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı