Bilim

Güvenli Yolculuk Deneyimi: Faraday Kafesi

Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi deneysel fizikçilerinden biri olan Micheal Faraday gerçekleştirdiği bir deneyle uçaklar üzerinde ciddi bir adım atmıştır. Daha doğrusu yaptığı deneyin başarılı olmasıyla birlikte bu deney uçaklarda kullanılmıştır. Uçaklar da kullanılan bu deney sayesinde her bir yolcu ve uçağın kendisi yıldırım riskinden korunmuş güvenli bir uçuş sağlanmıştır.

Elektriksel alanın yalıtılması

İlk deneyin 1836’da gerçekleştiği bilinmektedir. M. Faraday, metal bir kutunun içindeki elektrik alanını, bir elektroskobun yardımıyla ölçmüştür. Deneyin en ilginç yanı kutunun metalden olması yani iletken bir özelliğe sahip olmasıdır. Aynı zamanda ölçülmek istenen alanın metal kutunun dışındaki bir elektrostatik jeneratörden kaynaklandığı ispatlanmıştır.Bu deneylerin sonucunda kutunun içerisinde elektriksel bir alan olmadığı keşfedilmiştir.İsmini kendisinden alan deney Faraday Deneyi olarak da bilinmektedir. Deneyde kullanılan Ben Franklin figürü bir elektroskop görevi görürken Graff jeneratörü ölçülmek istenen alanı sağlar. Ben Fraklin figürlü elektroskop , elektrik alanının varlığını gösterirken metal kutu figürün içerisine yerleştiriliyor.  Bu metal kutunun ismi Faraday kafesi olarak da geçmektedir. Elektriksel alan ölçümü yapıldığı takdirde kutunun yani Faraday kafesinin içerisinde herhangi bir elektrik hissedilmezken, Faraday kafesinin dışında elektroskop ile elektrik olduğu anlaşılmaktadır. Yani bu da demektir ki Faraday kafesi dışarıdan gelen herhangi bir elektriksel duruma karşı içerisini korumaktadır. Bu deneyin kullanıldığı bir alan olarak görülen uçaklar, Faraday kafesi ile kaplı olup dışarıdan gelebilecek herhangi bir elektriksel duruma karşı yolcuları ve uçağı korumaktadır. Gökyüzünün en çok elektriksel kuvveti olarak bilinen Yıldırımlar, uçakta bulunan Faraday kafesi sayesinde herhangi bir zarar verememektedir.  Faraday kafesi dışarıdan gelen elektriksel duruma müdahale ederken aynı zamanda içerideki elektriksel alanın ve elektromanyetik dalgaların yalıtımını da sağlamaktadır.

Pek çok kere tekrarlanarak emin olunmak istenen bu deney, birçok alanda varlığını göstermektedir. Bu deneyin güvenirliği ispatlandığına göre keyifle uçak yolculuğu yapabilir herhangi bir yıldırım çarpma riski taşımadığından emin olabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı