Bilim

Hafızanın Etkili Depolanması

İnsan hafızası yıllardır bilim insanlarından bir çok tıbbi alanın ilgi odağı olmuştur.  Psikologlar ve fizyologlar yıllarca insanların hafıza kaynaklarını, bellek araştırmaları yapmışlardır. Günümüze kadar genelde inceleme alanları olan insanların psikolojik durumları, belli başlı metodların geliştirilmesine olanak sağlanmıştır.

Kodlama ,depolama ve geri çağrılma İşlevleri

Günümüzde nörogörüntüleme cihazlarının gelişmesiyle belleğin nasıl bir anatomiğe sahip olduğu bilim insanlarınca daha rahat incelenebilmiş ve bu bellek denilen alanın beynin hangi bölümleriyle bağlantılı olabileceği hala daha araştırılmaya devam etmektedir.  Belleğin üç temel işlevinin olduğu bilim insanlarınca ispat edilmiştir. Bu işlevler; kodlama, depolama ve geri çağrılmadır. Bilim insanlarınca bu işlevler arasındaki bağlantı ve ilişki  farklı metodlarla açıklanmaya çalışılmıştır. Bunlardan biri; Multi-Store Model’dir. Bu model de üç tane depolama olduğu ve bilginin bu üç depolama alanına girip çıkarak yer değiştirdiği söylenir. Bilgisayarlardaki girdi-çıktı işlemine benzetilen bu sistemde üç depolama alanının da kendisine ait özel bir kodlama şekli, depolama kapasitesi ve depolama süresi olduğu belirtilmektedir.  Depolama alanlarında bilgiler duyulara göre kodlama gösterebilmektedir. Bilgi hangi duyudan alındıysa o özel bir yerde muhafaza edilir. İşitsel, görsel ve semantik şekilde olan bilgiler kendi alanında depolanmak üzere ayrıştırılır. Duyusal hafıza adı verilen depolama yerinde bilgiler yalnızca yarım saniye kadar depolanabilir, özel olarak ilgilenilirse uzun vadeli saklama işlemine geçilebilir. Kısa süreli kodlama alanlarında ise bilgiler genellikle işitsel bilgiye aittir. Yarım dakika olarak depolanabilmektedir.  Burada uzun vadeli saklama işlemi yalnızca tekrar işlemiyle gerçekleşebilir.  Uzun süreli hafıza bölümünde ise bilgiler uzun vadeye kadar saklanabilmektedir.  Diğer bellekler sınırlı kapasiteye sahipken bu bellek sınırsız kapasiteye sahiptir. İkiye ayrılan bu bellekte açık bellek kısmında belli bir durum bilgileri depolanırken örtük bellekte açıklanamayan ama bilinen bilgiler kayıtlıdır. Örn yüzmeyi bilmek veya öğrenmek işlevi burada depolanmaktadır.

En son eklenen  Çalışan Hafıza kısmı ile bilginin yalnızca depolandığı değil aynı zamanda işlendiği yer de olduğu bilim insanlarınca tespit edilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı