Bilim

Hamilelik Testinin Antik Kökenleri Keşfedildi

Bilim insanları ve arkeologların ortak bir çalışmaları sonucunda Antik Mısır dönemine ait bazı bulguların hamilelik teşhisi koyma yöntemi olduğu tespit edilmiştir. Hiyerogliflerin üzerinde bulunan hamilelik testi ile o dönemki teşhisin nasıl yapıldığı ortaya çıkarılmıştır.

Hamilelik Testinin Kalıntıları

Hiyerogliflere göre o dönemdeki kadınlar sabah kalktıklarında idrarını bir buğday bir de arpa çuvalının içine karıştırır. Daha sonra ilk önce hangisi çimlenirse ona göre gebelik testinin sonucu kanıtlanmış olur.  Arkeologlar ve bilim insanları Antik Mısır’da kullanılan bu tekniğin gerçekliğini araştırmaya başlamışlardır.  Çalışmaların sonucunda %70 oranında bir doğruluk payı ortaya çıkmıştır. Testin yapılma şekli şu şekildedir ;  kadınlar hamile olup olmadıklarını anlamak için içlerine şüphe düştüğü ilk andan itibaren idrarlarını her sabah bir arpa dolusu bir çuvalın içine bir de buğday dolu bir çuvalın içine idrarını bıraktıktan sonra toprağa eker eğer çuvallar hızlı bir şekilde çimlenme gösterirse o zaman hamile olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonrasında testin doğruluğunu araştırmaya başlayan bilim insanları aynı yöntemi günümüz insanlarında kullanmaya başlamışlardır. Yapılan çalışmalarda ise, hamile kadınlar ve hamile olmayan kadınlar ve erkeklerden alınan idrarlar ile iki çeşit arpa ve buğday dolu çuvala eklenmiştir. Daha sonrasında bir zaman geçtiğinde erkeklerin ve hamile olmayan kadınların idrarlarının atıldığı çuvallarda herhangi bir büyüme gözlemlenmemiştir.  Daha sonra havalandırma yöntemi ile idrarın büyüme etkisinin ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Hamile kadınlardan alınan idrarlarda ise yarı yarıya bir oranla büyüme gözlemlenmiştir ancak bu uygulanan havalandırma yöntemi ile bitkilerin büyüme oranı oldukça azaltılmıştır.  O halde varılan sonucun doğru bir sonuç olduğu doğrulanmış olmuştur. Eğer bitkide bir büyüme var ise hamilelik belirtisi kesinleşmiş ve doğrulanmış olmakta olduğu ispat edilmiştir.

Ancak günümüzde bunca hamilelik tespitinin yapıldığı yöntem ve tespit varken, bu Antik Mısır’da bulunan yöntemi uygulamak pek de doğru bulunmamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı