Bilim

Hava Kirliliği İnsan Ömrünü 3 Yıl Kısaltıyor

Hava kirliliği, uzun süreli maruz kalındığında kalp ve solunum yolu hastalıklarına sebep oluyor. Bu durum da ortalama insan ömrünün üç yıl kısalmasına sebep oluyor.

Geçtiğimiz hafta uluslararası bilimsel bir yayın olan Cardiovascular Research’te yayınlanan bir makaleye göre hava kirliliği oldukça ciddi bir küresel tehdit. Uzmanlar bu sebeple ortaya çıkan yaşam yılı kaybının sigara içmek gibi büyük sağlık tehditlerinden bile daha tehlikeli olduğunu savunuyor.

Geçmiş bilimsel çalışmalardan da kanıtlar sunan makale, bütün dünyada her yıl 8.8 milyon insanın dış ortam hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

Hava Kirliliği Sigaradan Daha Ölümcül

Avrupa ve Suudi Arabistan’lı bilim insanlarından oluşan ekip, PM2.5 boyutundaki partiküler maddenin insan vücudu üzerindeki etkilerini de araştırıyor. Fosil yakıt emisyonlarından yayılan ve göz ile görünmeyen bu partiküler maddelerin, 2015 yılında dünya çapında 4.2 milyon insanın ölümüne neden olduğu açıklandı.

Araştırmayı yürüten ekip, bu verilerden faydalanarak hava kirliliğinin dünya çapında ortalama yaşam süresini 2.9 yıl kısalttığı sonucuna ulaştı. Bu rakam dünya çapında büyük bir tehdit olarak görülen sigara kullanımı, HIV/AIDS, parazit hastalıkları ve şiddet gibi etkenlerin oranlarından çok daha yüksek.

Hava Kirliliği İnsan Ömrünü 3 Yıl Kısaltıyor

Hava Kirliliği Nasıl Öldürüyor?

Hava kirliliğine bağlı erken ölüm konusunda yaş önemli bir etken olarak görünüyor ancak çalışmanın sonuçları ülkelere göre değişiklik gösteriyor.  Yaş arttıkça, hava kirliliğine bağlı erken ölüm riski de artıyor.

Hava kirliliğinin sebep olduğu ve erken ölüme yol açan hastalıkların başında koroner kalp rahatsızlığı geliyor. Kalp rahatsızlıklarının ardından akciğer kanseri ile diğer solunum yolu enfeksiyonları ve rahatsızlıkları da hava kirliliğinin ciddi sonuçları arasında.

Araştırmanın bir parçası olan bilim insanlarından Profesör Thomas Münzel hava kirliliğinin ana hedefinin akciğerler olduğunu belirtiyor. Akciğerlerde iltihaba sebep olan bu durum kan damarları ve kan dolaşımı yoluyla bütün vücuda yayılabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre dünya nüfusunun %91’i kirli hava soluyor. Avrupa’da ise oranlar çok daha yüksek.

Hava Kirliliği İnsan Ömrünü 3 Yıl Kısaltıyor

Hava Kirliliği Önlenebilir

Hava kirliliğinin önlenmesinin en kolay yolu fosil yakıt emisyonlarının dünya çapında azaltılması. Bu durum sayesinde etkiler tersine çevrilebilir.

Bilim insanlarına göre, eğer fosil yakıt emisyonları sıfıra indirilebilirse, beklenen yaşam süresi bir yıl içerisinde artırılabilir ve her yıl 5.5 milyon erken ölümün önüne geçilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı