Bilim

Hava Kirliliği Koronavirüs Ölüm Oranını Artırıyor!

Hava kirliliği pek çok ülkenin en büyük çevre sorunlarından birisi olarak ifade ediliyor. Bu süreçte koronavirüs salgının devam ettiği bilinirken hava kirliliği ile arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığı incelendi. İnceleme sonuçları ise oldukça şaşırtıcı. Virüse yakalanıp ardından hava kirliliğine maruz kalan kişilerin hastalığın ölümcül etkilerini artırdığı ve hayati tehlikesinin giderek yükseldiği belirlendi.

Harvard Üniversitesi’ne bağlı olan Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’nda görev yapan araştırmacılar tarafından güncel bir araştırma yapıldı. Tüm dünyayı etkisi altına ala ve insan sağlığını tehdit eden koronavirüs salgını ile bir çevre problemi olarak kabul edilen hava kirliliği arasındaki ilişki araştırıldı. Sonuçlar korkutucu olarak ifade ediliyor.

Hava Kirliliği Yüksek Bölgelerde Ölüm Oranları Yüksek!

hava kirliliği ölüm oranı

Yapılan araştırmalarda  hava kirliliğinin yüksel olduğu bölgeler ele alındı. Araştırma ABD ile sınırlı kaldı. Ülkenin eyaletleri arasında bile fark eden hava kirliliği oranlarına göre sonuçlar oldukça şaşırtıcı olarak açıklandı. Ölümlerin büyük kısmının yaşandığı eyaletlerin aslında hava kirliliği bakımından da yüksek verile oluşturduğu belirlendi.

ABD eyaletleri arasında en fazla ölüm oranının açıklandığı 20 farklı eyalet incelendi. Bu eyaletlerde aynı zamanda aktif olarak üretim de yapıldığı ve kalabalık olduğu için hava kirliliğinin fazla olduğu belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre daha fazla hava kirliliğine maruz kalan kişilerin virüse yakalanmaları halinde ölüm risklerinin yükseldiği belirlendi. Hava kirliliğinin en fazla olduğu ve virüse bağlı ölümlerle ilişkilendirilen eyaletler hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı