Bilim

Hayatın Şifreleri: DNA- Nükleotit- Genetik Materyal

Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalara bağlı olarak, canlı ve cansızlık kavramları birbirinden oldukça farksız olarak yer almakta olduğu varsayılmıştır. Bunun en önemli argümanı ise şu şekilde sunulmuştur, canlıları canlı yapan durumun, hayatta kalmak ve üremek için organizasyonları ile birlikte aktif bir hareket göstermesi olarak gösterilmiştir.

DNA Diziliminden Canlı- Cansız Varlığa

Canlı ve cansız durumlarının birbirinden ufak tefek farklılıklarının olduğu bilim insanları farklılığın asıl nedeninin, canlı olan bireyde var olan moleküllerden kaynaklı olduğu söylenmektedir. Bu durum cansızlıktan evrim için oldukça önemli bir durumdur. Bu moleküller ise, nükleotitler ve nükleotitlerin oluşturduğu genetik materyal adı verilen bir moleküldür. Canlı olarak tariflenen durumun, hayatta kalmak ve üremek için organizasyonları ile birlikte aktif bir hareket gösterme olarak belirtildiği bilim insanları tarafından açıklanmıştır.  Bu organizasyon ile birlikte olan aktif durum ve üreme işlemi nükleotitlerin oluşturduğu genetik materyal ve genetik materyal ile birlikte diğer büyük kimyasalların desteği ile kontrol ve düzenleme işlemi yapılmaktadır. Bu hücreleri meydana getiren bir diğer unsur olan DNA ‘yı da araştıran bilim insanları kalıtım alanında görev alan bu kimyasal moleküle çok da fazla anlam yüklenilmemesi gerektiğinin altını çizmişlerdir.  İşte bu DNA parçalarında yer alan küçük olanlarına Nükleoitit adı verilmektedir. Bilim insanlarının canlı ve cansızlık konusunda asıl ilgilerini çeken molekül budur.  Çünkü DNA ‘nın asıl görevlerini bu nükleotit adı verilen parçalar yapmaktadır. Her farklı dizilimi farklı bir anlam içermekte olan bu Nükleotitler hayatın şifreleri ve kalıtım ana yolu diyebilinmektedir. Bu her şekilde farklı dizilen Nükelotitler insanoğlunun gen yapılarını ortaya çıkarmaya yaramaktadırlar.  Oldukça birbirlerine benzer sıralamalara sahip olsalar da farklılık gösteren atom dizilimleridir. 

İşte bu atom dizilimlerinin farklı hallerde olması farklı bölgelerin aktif hale gelmesine ve farklı moleküller ile tepkimeye girmelerine neden olmaktadır.  Bu farklı moleküller ile tepkimeye girmelerinin sonucunda ise bir varlığın canlı yahut cansız olmasını sağlamaktadır. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı