Bilim

Hayvanların Hayal Kurması Araştırıldı!

Gezegende tek değiliz. Hayatı paylaştığımız canlardan olan hayvanlar ile ilgili hergün yeni şeyler öğreniyoruz. Haliyle onların basit canlılar olmadıklarına çok daha yakından tanık oluyoruz. Peki ama hayvanlar hayal kurar mı?

Hayvanlar ile ilgili hayal gücü konusu uzun süredir üzerinde yapılan çalışmalar ile çıkıyor karşımıza. Peki ama nasıl bir süreç oluşturuyoruz? Nasıl bir ilerleme sağlıyoruz? Davranışçılık konusunda oldukça farklı bir dilde ilerleyen bilim, hayvanlar için hayal gücü konusunda etkin bir dile sahip oluyor. Psikoloji ile ilgili her yeni detay ve seçenek için, farklı çalışmaları ön plana çıkarmak gerekiyor.

Bilişsel harita dediğimiz detaylar, belki de yeni bir öğrenme dönemini karşımıza çıkarıyor. Hayvanlar için de durum biraz böyle imiş. Dolaylı deneme yanılma öğrenmesi ismi verilen bu durum, hayvanların alternatif şeyleri düşündüğünü gösteriyor. Yani bir hayvan karar vermeden hemen önce, kararın sonuçlarını düşünebiliyor.

Deneme ve yanılma süreçlerine dair

Sinirbilimciler ile ilgili olarak ön plana çıkarılan bütün çalışmalar için, yeni bir gözlem süreci çıkıyor karşımıza. Hayvanları gözlemlemek adına kayıt altına almak da belki bu konuda etkin bir dil oluşturuyordur. Hayvanlar karar almadan önce alternatifleri hayal ederken, bu süreçlerin sonuçlarını da düşünüyor. Bu durumu tamamen hayvanların beyin hücrelerinin hareket düzenine göre belirleyen bilimciler, bu konuya ilişkin detaylı açıklamalar da yapıyor.

Peki bu durum bir hayal gücü müdür?

Geçmiş deneyimlerini basitleştirmek mi bu durum yoksa bir hayal gücü mü? Aslında yapılan araştırmalar herkes için farklı bir dilde hizmet oluşturuyor. Yapılan araştırmalar fareler ile ilgili oldu başta ve fareler kendilerine yeni rotalar çizdi. Daha önce deneyimlediği şeyler ile ilgili alternatif senaryolar kuran hayvanlar, benzer durumlarda da kendine has teknikler geliştirebiliyor.

Gerçek ile hayal arasında kalmış bir hayat ile karşımıza çıkan hayvanlar, nasıl bir süreci hayal ediyordur? Bakalım bilim bu konuda nasıl cevaplar verecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı