Bilim

Hidroksiklorokin: COVİD-19 İlacı Mı Bulundu?

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın corona virüsüne karşı işe yaradığını ifade eden hidroksiklorokin ilacının, corona virüsün tedavisi için kullanılmasına yönelik yapılan yapılan araştırmayı açıkladı.

Bu araştırmada, hidroksiklorokin ilacının, corona virüs tedavisinde yardımcı olmadığı ve aksine ölüm riskini yükselttiğini açıkladı.

Corona virüsüne karşı bir tedavinin ve aşının bulunması için araştırmalar devam etmektedir.Çalışmaların bir tarafının da başka hastalıklar için kullanılan ilaçların corona virüs tedavisinde işe yarayıp yaramadığını ortaya çıkarmak gerekiyor. 

Başka hastalıklar için çıkarılan ve corona virüs tedavisinde kullanılan ilaçlardan birisi hidroksiklorokin ilacın tartışmaları arttırdı.Amerika Birleşik Devletler Başkanı olan Trump’ın hidroksiklorokin ilacını bir basın açıklamasında, corona virüsünün tedavisinde kullanılmasını ve bunun için öneride bulunmasını, ellerinde ilacın tedavide işe yaradığına dair testlerin bulunduğunu açıklaması ilacın gündeme düşmesine sebep oldu. 

Sıtma hastalığının tedavisi amacı ile geliştirilen ilaç, şu anda bazı araştırma merkezleri tarafından corona virüsün tedavisi için araştırma altına alındı.Fakat bilim insanları, hidroksiklorokin ilacının üzerinde çalışmaları devam ediyor.Özellikle hidroksiklorokin ilacı kullanılarak yapılan corona virüsün tedavileri, uzmanlar tarafından araştırılıyor.

Hidroksiklorokin ilacı corona virüsün tedavisinde işe yarıyor mu?

Hidroksiklorokin ilacının Amerika Birleşik Devletler’inde yapılan araştırma sonucu, ilacın corona virüsün tedavisine faydası bulunmuyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Virginia Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını yayınladığı makalede, “COVID-19 sebebi ile hastaneye yatırılan hastaların tedavisinde hidroksiklorokin ilacının kullanımı sonucunda mekanik ventilasyon riskini azalttığına dair kanıt bulunmamaktadır”açıklaması yapıldı. 

Yapılan bu araştırma, hidroksiklorokin ilacının corona virüsün tedavisine fayda sağlamadığının açıklanması ile birlikte ilacın hastaların ölüm riskini artırdığının da tespitine varılmıştır.Corona virüs tedavisinin uygulandığı bir hastanedeki 368 hastanın sonuçları, bizzat araştırmacılar tarafından titizlikle incelendi.Bu veriler incelendikten sonra, hidroksiklorokin ilacı kullanılarak tedavi edilmeye çalışılan corona virüs vakalarının yüzde 27.8’inin hayatını kaybettiği gözlemlendi. Araştırmacılar, standart tedavi altında olan hastaların ise yüzde 11.4’ünün hayatını kaybettiği açıklaması yapıldı. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı