Bilim

Hobbitler Gerçekten Var Oldular mı?

Geçmişten bugüne kadar film senaryoları ya da kitaplar sayesinde insanlığın bildiği Florense İnsanı olarak da anılan Hobbitler üzerinde, bilim insanları sayısız çalışma yapmışlardır.  Yapılan çalışmalarla birlikte, Homo Sapiens’e benzer ancak onlardan daha küçük kafatasına sahip olan canlılar Endonezya’da bulunmuştu.

Günümüz İnsanı ile Benzerlik

Endonezya tarafında yapılan kazı çalışmalarının sonucunda Homo Sapienslere nazaran daha küçük kafatasına sahip yeni bir türün bulunduğuna dair, bilim insanları açıklama yapmıştır.  Boylarının yaklaşık olarak 1.1 m olan bu canlılara buldukları yerin adını vererek yeni bir türün duyurusunu yapmışlardır. Bu boyutlara sahip olmaları nedeniyle bulunan türler bütün Dünya’nın hakim olduğu ve sayısız kere izlediği J.R.R. Tolkien’in ‘’Yüzüklerin Efendisi’’ ve ‘’Hobbit’’ adlı filmlerindeki küçük karakterli Hobbit’e benzetilmesine neden olmuştur. Bulunan canlılarla ilk karşılaşmalarında down sendromlu Homo sapienslere benzeten bilim insanları, daha sonraları bunların J.R.R.’in eserlerindeki orta dünya ırkı olan Hobbitler olduğu varsayımları yapılmıştır.  Yeni bir tür oldukları anlaşıldıktan sonra adları evrim çizelgesine yazılmış oldu.  Uzun yıllardır evrim teorisindeki büyük beyine sahip insanlar büyük zekalı olur anlayışı Hobbitlerin büyük beyne sahip olmasına rağmen herhangi bir alet yapımında başarılı olamadıklarının ortaya çıkmasıyla, bu teori de birtakım aksaklıkların olduğu düşünüldü.  Özellikle hobbitlerin alt çenelerine ait yapıların diğer türlerden oldukça farklı olduğu görüşü yaygınlaşmaya başlamıştı. Bu çene yapılarını incelemeye alan bilim insanları Hobbitlerin nasıl beslendiklerine dair ipuçlarının olduğunu savundular. Diş yapılarına bakıldığında Homo Sapienslere göre daha büyük ve sert yapılar olduğu anlaşılmış bu da Homo Sapienslere göre daha sert yiyecekler ile beslendikleri ortaya çıkmıştır.  Beslendikleri yapılara çene kemikleri daha fazla güçlenmiş ve sert bir hal aldığını bilim insanları yaptıkları çalışmaların sonucunda açıklamışlardır. 

Günümüz insanlarında görülen 20 yaş dişlerinin şu an için fazlalık olduğu ve çekildiği bilinmektedir. Ancak Hobbit adını verdiğim türlerde 20 yaş dişlerinin varlığı çene yapılarında görülmektedir. Bu durum ise evrim görüşlerine önemli bir katkı sunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı