Bilim

İlk Yerli Gözlem Uydusu İmece Uzaya Gönderilecek!

Yerli çabaların sonuçları usul usul yapılıyor. Türkiye’nin tek yerli haber alabilme uydusu Türksat 6A ve Türkiye’nin ilk yerli milli fazla çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece’nin çoğalımında ki son haberi yapılan toplantıda konuşulup sonuçlandı. Son durumun konuşulması toplantının en önemli hususu kesinlikle İmece’nin gelecek zaman uzaya gönderilecek olması.

Twitter üstünden de İmece’nin kısaca bahsedildiği bilgiler paylaşıldı. Yusuf Akbaba’nın yaptığı Twitter paylaşımı da şu şekilde ince ayrıntılar içeriyor:

Türkiye’de çalışmaları kısa zamandır devam eden bir de Türkiye’nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusunun önümüzde ki yıl uzaya atılması planlanıyor.  Türkiye’nin yer gözlem uydusu İmece için son zamanlar yaklaşıyor.

27 Mayıs’ta ilk uçuş denemesi kötü hava şartlarıyla iptal edilen SpaceX’in ilk astronotlu Falcon 9 uçuşu da 30 Mayıs 2020 tarihinde yapılacak.

Türkiye’nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu için son çalışmalar yapıldı.

Uzay yerleşim yerindeki çalışmaların çok detaylı ve değerli olduğunu ifade eden Varank, “Uzay alanında kazandığınız kabiliyetleri sanayiinin ve teknolojinin birden fazla alanına çoğaltabilirsiniz. Bu sıralar Türkiye’nin şahsi uydusunu üretebilir olması, bu kabiliyetleri kavramış olması gerçekten fazla değerli. İnşallah bu uydularımızı uzayda da gözlemleyip ya da başarıyla bunları ülkemizin imkanları için kullanacağız” dedi.

Ocak 2017 tarihinde başlaması için kararlaştırılan İmece Projesi ve Türkiye’nin askeri ile sivil fazla çözünürlüklü görselli ihtiyaçlarını karşılamak üzere metre altı çözünürlüklü İmece Yer Gözlem Uydusu’nun kapsamlaştırılması amaçlandı.

Azami ölçülü yerli ve milli imkanlar değerlendirilerek geliştirilen metre altı kameranın uydu platformunda kullanımıyla Türkiye’nin sivil ile askeri fazla çözünürlüklü görüntü ihtiyacının yerli kaynaklarla değerlendirilmesine yönelik önemli bir adım atılmış oldu.

Proje genelin de fazla çözünürlüklü elektro-optik kameraya ilave olarak, kritik ekipmanlar, yazılımlar ile alakalı teknolojiler milli imkanlarla geliştiriliyor.

 Arkada görülen çember ısıl vakum odası. Uydunun iç kısmına takılıp uzay ortamında vakum ortamına geçirilerek sıcak ile soğuk döngüler yapılarak uzay şartlarına dayanımı ısıl açıdan test edilmiş olacak” diye konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı