Bilim

İmmün Plazma Bağışı Umut Oldu !

Corona Virüsü 2019 yılında Wuhan’da başlayıp daha sonra tüm dünyaya yayılan salgın bir hastalık haline geldi.Bu virüsün damlacık yoluyla bulaştığı biliniyor.Öksürme ,hapşırma ya da bu durumlar sebebi ile damlacıkların bulaştığı yüzeylerle temas sonucu bulaşmaktadır. İnsandan insana çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır ve henüz virüsün tedavisinde kullanılacak bir ilaç bulunamamıştır.

Herhangi bir hastalığa yakalan ve o hastalığı atlatan kişilerin kanlarında bulunan plazmalar aşının öncüsü olarak kabul edilir. İmmün plazma tedavisi 1900′ den bu zamana kadar tıpta uygulanan bir yöntem olmuştur. Dünya corona virüsü gibi bir çok salgın hastalık ile mücadele etmiştir. SARS, MERS, EBOLA,Domuz Gribi , Kuş Gribi gibi salgınlarda bu yöntem uygulanmıştır.

İmmün Plazma Tedavisi Nasıl Olur ?

Corona virüsüne yakalanan ve daha sonrasında bu hastalığı yenen kişilerin kanlarında bulunan plazmalar alınarak diğer hasta kişilere verilmektedir. Kanları Türk Kızılayı tarafından toplanıyor.

Kimler İmmün Plazma Bağışı Yapabilir ?

  • 18-65 yaş arası bağışçılar
  • Tercihen erkekler , hamile ya da riski olmayan kadınlar, kan transfüzyonu yapılmamış kişiler,
  • Doğum ya da düşük yapan kadınlar bağışçı olabilmek için HLA antikorları açısından taranmaları ve sonucun negatif çıkması gerekmektedir.
  • Bağış yapacak kişilerin kesinlikle corona virüsü tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu olmalıdır.

Plazma Bağışı Nasıl Yapılır ?

Bağışta bulunmak isteyen kişi tıpkı kan bağışındaki gibi formu doldurur ve muayene edilir. Bağış yapan kişiden kan alınarak laboratuvar testleri uygulanır. Test sonuçları uyumlu olan kişi aferez denilen yöntem ile; kan bağışlayan kişinin kanında bulunan ve hastanın ihtiyacı olan kan bileşenleri alınır. İşlem ortalama 45-60 dakika arası sürmektedir.

İmmün Plazma İşlemi Ücretli Mi ?

Tedavi sonucu kişiden hiçbir ücret talep edilmemektedir. Tüm masraflar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı