Bilim

İnsanda Dil Yetisinin Gelişim Aşamaları

İnsanlar arasındaki iletişimi sağlayan en önemli araç, dil kullanımından geçer. İletişimimizi sağlayan dilin evrimini araştıran bilim insanları, dilin evriminin 25 milyon önceye dayandığı ortaya çıkardı. Daha önce yapılan araştırmalarda dilin evrimini en fazla 5 milyon yıl önceye dayandığı iddia ediliyordu. Bilim insanları şempanze ve maymunların beyinlerinde yaptıkları taramalar ile dilin evriminin 5 milyon önceye değil de 25 milyon önceye dayandığı anlaşıldı.

25 Milyon Yıllık Geçmiş

Beyni olan canlıların kemiklerinin fosilleşmesi ile ilgili bir çok aşina bilgiye sahibiz fakat canlıların beyinleri kemikleri gibi fosilleşmediğinden bilim insanları, eski kemiklere ulaşabildiği gibi eski kalıntılardan kalan beyinlere ulaşımı mümkün olmadığından, insan yaşamı ve dilin evrimi ile ilgili ve diğer insan yaşamı ile ilgili  birçok konuda cevap bulmakta zorluk yaşıyor.

İnsanların nasıl konuşmaya başladığı, birçok bilim insanı arasında fikir ayrılığına ve tartışmalara sebep oluyordu. Eğer kemikler gibi beyinlerde fosilleşebiliyor olsaydı bu tartışma ve fikir ayrılıklarının sonu gelebilirdi. Dilin kökenini merak eden bilim insanları, atalarına en çok benzeyen, insanlara en yakın gördükleri hayvanları incelemeye karar verdi.

İngiltere’ de bulunan bir grup araştırmacı insanların nasıl konuşmaya başladığını bulabilmek için, bazı maymun türleri ve insanların beyinlerini taradılar. Taramalar sırasında beynin işitsel korteksindeki homolog yolları tanımladılar. Bu çalışmalar sonucunda dilin beynindeki geçmişinin, daha önce iddia edildiği gibi 5 milyon yıl önceye değil de 25 milyon yıl önceye dayanan bir mazisi olduğu saptandı. Yani insanlar arasında iletişimi sağlayan dil beynimizde 25 milyon yıllık bir geçmişe sahip. 25 milyon yıl önceki atalarımızın kullandığı dilin evrim geçirerek bugünkü kullanımına kavuştuğu görülmüştür.

Maymunlar ve İnsanlar

İngiltere’deki bir grup araştırmacının başlattığı bu araştırmanın sonucunda insan beyni ve maymun beyni arasında ortak noktalar keşfedildi. Araştırma sonucu konuşma diline ait beyin dalgaları ve yollarına insanlarda olduğu gibi maymunlarda da rastlandı. Daha önce sıkça şempanzeler üzerinde yapılan araştırmalarda dilin geçmişinin 5 milyon yıl önceye dayandığı gözükürken, farklı maymun türlerinde yapılan araştırmalarda da aynı bölüm ( Kavisli fasiküler ) bölümüne raslandığından dilin beyin köklerinde daha eskiye dayandığını gösteriyor. Kavisli fasiküler; dil biçimindeki kavramları anlamaya yardımcı olan bir sinir yoludur.

Daha önce bilim insanları, bu deneyin insanlar üzerinde yapılması gerektiğini düşünürken, İngiltere’ de yapılan bu araştırmanın içinde bulunan araştırmacılardan olan nöropsikoloji profesörü Christopher Petrov ve tüm ekibi maymunlar üzerinde de çalışma yapılması gerektiğini öngörmüştür. Christopher Petrov ve araştırma ekibi şempanzeleri, makak maymunları ve insanların beyinlerinin işitsel korteksleri tarayarak, bu bölgede dil ile ilgili beyin bölümünü aradı. Yapılan bu tarama sonucunda şempanzeler, makak maymunları ve insanların aynı şekilde dil geçmişinden sorumlu bölümünün aynı yapıya sahip olduğunu gördü. Birbirleri arasındaki farklılıklar da göze çarpıyordu. İnsanlarda beyinin sol tarafı sağ tarafına göre daha güçlüyken, sağ tarafı beynin işitsel olmayan kısımlarının bulunduğunu, makak maymunları ve şempanzelerde ise bu özellikler ile ilişkisi olmadığı, tamamen farklı bir yapıya sahip olduğu görüldü.

Christopher Petrov ve araştırma ekibinin yaptığı bu çalışma ile insan için dilin evrimi konusunu aydınlatırken, yapılan çalışmalar ve izlenilen yollar sayesinde ise konuşma ve dil yeteneğini kaybedecek şekilde felç olan hastaların tedavi etmek için yürütülen çalışmalar için yol gösterici olabileceğini de belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı