Bilim

İnsanlığın Atası Tek Hücreli mi?

Geçmişten günümüze değin insanlığın ataları bulunmaya ve araştırılmaya çalışılmıştır. Bulunan sonuçlarda ise hep Homo Sapiens olduğu yahut yakındaşların onlar olabileceği söylenmiştir. Ancak son yapılan araştırmalar ile birlikte tek hücreli bir organizmanın insanlığın atası olabileceği iddia edilmiştir.

Gelişim Sürecinde Şaşırtıcı Bulgular

Araştırmalar Atlantik Okyanus’unda denizin bir buçuk mil altında yapılmıştır.  Bir buçuk metre derinlikte bir tortulun üzerinde bulunan tek hücreli organizma insanlığın atası olabileceği söylenmektedir. Bir arke olan bu hücre insanlığın karmaşık genetik tipinin bir başlangıç evresi olduğunu düşündürmüştür. Loki olarak adlandırılan bu hücre de daha çok ökoryatlara ait genler bulunmuştur. Birçok bilim insanı tarafından insanlığa ait genlerin ilk olarak burada başladığı savunulmaktaydı. Üzerine hala daha araştırma yapan bilim insanları, Loki’yi genetik anlamda derinlemesine incelediklerinde hayvanlar, bitkiler, mantarlar, gibi karmaşık genetik ve hücrelerin ilk hallerine rastlanmıştır.  Evrimsel bir süreç olarak değerlendirilerek araştırmaların daha da arttırılmasına karar verilmiştir. Daha önceleri tek hücreli canlıların çok hücreli canlılara dönüştüğüne şahit olan bilim insanları bu durumun da tıpkı böyle olabileceğini düşünmüşlerdir. Normalde sadece 50 hafta süren bu olay bazı durumlarda daha uzun yıllar ve yüzyılların sürebileceğini dile getirmişlerdir. Daha çok başka bir hayvanın tepkimesiyle olan bu durum bu loki için geçerli olup olmadığı bilinmemektedir. Pek çok tek hücreli canlılar üzerinde deney ve araştırma yapan bilim insanları böylesi bir türle ilk defa karşılaştıklarını dile getirerek alışık olunamayan bir durum olduğunu da belirtmişlerdir. Hayatta kalma tecrübelerinin ne denli olduğu bilinmeyen Loki’nin nasıl evrimleştiği tam olarak kestirilememiştir. Evrimleşen çok hücreli yaşam döngülerine rastlansa da ilk defa bir tek hücreli canlının insanlığın atası olma fikri oraya atılmıştı.

Sadece bir varsayım olarak öne sürülen bu insanlığın atası olma fikri birçok ülkeden bilim insanların bir araya gelerek araştırmalarına devam etmelerini sağlamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı