Bilim

Intel Yapay Zekâ Geliştiriliyor: Beyin Tümörü Tespit Edilecek!

Sürekli olarak gelişmekte olan teknoloji ile birlikte yapay zekâ da gelişmeye devam etmektedir ve günlük yaşantımızın içerisinde kullanıldığı alanlar da giderek artmaktadır.Yapay zekâ, önümüzdeki zamanlarda sadece hayatımıza girmekle kalmayıp, bunun yanında hayatımızı da kurtarma seviyesine gelecek.Intel ve Pensilvanya Üniversitesi, beyin tümörünü tespit edebilecek yapay zekâ çalışmalarına başladı.

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi konumunda olan Intel ile Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Okulu, beyin tümörünü tespit etmeye yarayan bir yapay zekâ modeli geliştirmek amacıyla iş birliği yapmaya karar verdi.

Intel Labs Baş Mühendisi Jason Martin yapmış olduğu açıklamada “Yapay zekâ, beyin tümörünün erken tespiti için oldukça umut verici olduğunu gösterdi fakat tam potansiyeline ulaşması için tek bir tıp merkezinin sahip olduğundan çok daha fazla veri lazım olacak” ifadelerini belirtti.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından desteklenmekte olan programa ABD, Almanya, Kanada, Birleşik Krallık, Hollanda, İsviçre ve Hindistan bulunan 29 sağlık kuruluşu ve araştırma enstitüsü ile birlikte hareket edilecek.

Perelman Tıp Okulu’ndan Dr. Spyridon Bakas, bu sene içerisinde beyin tümörünün tespit edilmesi için algoritma geliştirmeye başlayacak olan Tıp Merkezleri Federasyonu’nun, medikal araştırmacıların, büyük miktarlardaki bu veriye erişmesine izin vereceğini söyledi.Intel, UPenn ve diğer 29 enstitü, ‘birleşmiş öğrenme’ sayesinde programda kullanılacak hasta verilerinin gizli kalmasını sağlayacak.

Tıp merkezleri, kendi verilerini ile yapay zekâ modeline eğitim verebilecek.Daha sonra bu modeller, ortak bir model oluşturacak olan merkez sunucu ile paylaşımı gerçekleştirilecek.İşlenmemiş veriler tıp merkezlerinde kalacak ve hastaların veri gizliliği korunacak.

Intel ve UPenn tarafından başlatılan çalışmalara göre birleşmiş öğrenme, geleneksel ve gizliliğin ön planda olmadığı metotlara göre %99 daha etkili olduğu ortaya çıktı.Intel, yapmış olduğu açıklamada bu iş birliğin şu an beyin tümörü üzerine odaklanacağını fakat farklı hastalıkları tespit etmede nasıl kullanılabileceğine dair hala çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı