Bilim

İsmail Kayar’dan İmmün Plazma Açıklamaları!

İsmail Kayar, corona virüs sebebi ile hastane de yatarken, ilerleyen günlerde iyileşirse hastaneden çıktığı gibi uygulayacağı bir takım kararlar aldı.Bu kararların içinde immün plazma tedavisi için bağışta bulunmakta vardı.

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi olan İsmail Kayar, yaptığı açıklamada “Yatakta yatarken immün tedavi şeklini okudum ve kan vermeye karar verdim ve kafaya koydum” dedi.

Türkiye’de corona virüs salgını ile mücadelede”immün plazma tedavisi” uygulanmaya başlamıştı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, corona virüsüne karşı plazmanın etkisinin araştırılmaya devam edildiğini belirtti, fakat başka bir tedavi yöntemi hala olmadığı için ve hastaların iyileşmesi düşüncesi sebebi ile uygulanmaya başladığını aktardı.

“İmmün plazma tedavisi”nedir?

Corona virüse yakalanmış ve iyileşmiş olan bir kişinin bağışıklık sistemi corona virüse saldıracak antikorlar üretiyor.

Glikoprotein yapısında bulunan moleküller yani antikorlar, kanın “plazma” adı verilen sıvısında meydana geliyor.

Bu sebep ile immün plazma tedavisinde corona virüs tanısı koyulan ve tedavi sürecinden sonra iyileşen kişilerin kanından “plazma” adı verilen sıvılar alınıyor ve hasta kişiye enjekte ediliyor.

Bu antikorlar ile yoğun bakım ünitesinde yatan yüksek riske sahip hastaların tedavisine yardımcı olacağı düşünülüyor.

Plazma tedavisi hangi hastalara uygulanıyor?

Corona virüs tedavi sebebi ile dokuz gün hastanede tedavi gören İsmail Kayar BBC Türkçe’ye yapmış olduğu açıklamalarda, yoğun bakımda tedavi görmediği halde, yine de hastalığı çok ağır bir şekilde geçirdiğini söyledi.

“Hastaneye gittiğim zaman etlerim kopacakmış gibi eklemlerimde bir ağrı vardı.Ne tarafa yatsam o tarafım acıyor.5 gün süre boyunca ne bir şey yiyebildim, ne de su içebildim.Nefes alıyorum ve aldığım nefes yetmiyor. Lavaboya gidip geliyorum sanki 5 kilometre koşmuşum gibi yorgun hissediyorum.” dedi.

İsmail Kayar’a immün plazma tedavi yöntemi uygulanmamış.Tedavinin uygulanacağı hastalar belli bir kritere göre belirleniyor.

Prof. Dr. Azap bu kriterleri şu şekilde açıkladı;Yoğun bakımda yatan ağır hastanın kanında bulunan bazı değerlerin düşük ve ya yüksek olması, hastanın oksijen desteğine ihtiyacının olması gibi kriterlerin olduğunu söyledi.Plazmayı hastalık sürecinin 7 ile 14’üncü günleri arasında kullanılması gerektiğini çünkü 14 gün geçtikten sonra tedavinin pek işe yaramadığını belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı