Bilim

İzmir İçin Ürküten Deprem Raporu

İnşaat Mühendisler Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu tarafından olası İzmir depremi üzerine hazırlanan raporda ortaya konan tablo korkuttu. Hem Türkiye’de hem de dünyada arka arkaya gelen deprem haberlerinden sonra gözler hazırlanan rapora çevrildi. İnşaat mühendisleri 7 ve üzeri şiddette olası bir depremin İzmir’de 75.000 binada hasar yaratacağını ve buna bağlı olarak 30.000 kişinin can kaybı yaşayacağını öngörüyor.

İzmir Deprem Riski Altında

İnşaat Mühendisleri İzmir Şube Yönetimi tarafından hazırlanan rapor depremin ve bu senaryoya bağlı olarak çıkabilecek sonuçların ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Yapılan açıklamada depremin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu kabul etmek gerektiği belirtiliyor ve rapor yalnızca İzmir’i değil, diğer komşu illeri de ilgilendiriyor. Açıklamaya göre depremin ne zaman olacağını bilmek riski azaltmayacağından bir an önce zaman tartışmalarını bir kenara bırakıp zarar azaltma çalışmalarına odaklanmak gerekiyor.

Açıklamanın tam metni ise şu şekilde:

“24 Ocak günü meydana gelen merkez üssü Elazığ Sivrice olan 6.8 büyüklüğündeki depremde 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, geride kalanlara sabır diliyoruz. Elazığ depremi bir kez daha gösterdi ki ülke olarak depremlere hazırlıklı değiliz. Deprem bir doğa olayı olmasına rağmen yıkılan binalar sebebiyle afete dönüşmüş ve pek çok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve evsiz kalmasına sebep olmuştur.”

izmir-icin-urkuten-deprem-raporu-2

Ülkemizde yaşanan büyüklüğü 7 ve üzerinde olan depremlerde yapılan istatistiksel çalışmalar sonucunda yapı stokunun yaklaşık %6 sının yıkılacağı, bir o kadarının da ağır hasar alacağı tahmin edilmektedir. Bu bilgilerle İzmir ilini ele aldığımızda; İzmir’de yaklaşık 630.000 bina mevcuttur, olası bir İzmir depreminde 75.000 binanın kullanılamaz hale geleceği, can kaybının en iyimser tahminle 30.000 civarında olacağı, alt yapının ve haberleşme ağlarının kullanılamaz hale geleceği öngörülmektedir. Bu bir senaryo olduğu için şu anda etkileyici görülmeyebilir. Ancak bunun er ya da geç yaşanacağı bir gerçektir. Deprem ülkemizin bir gerçeğidir. Böylesi bir depremi İzmir’inde yaşaması kaçınılmazdır. Fay hatları İzmir ve çevre illerini de aynı şekilde tehdit etmektedir. Sürekli depremin ne zaman olacağı soruları sorulmaktadır. Depremin ne zaman olacağı sorusuna cevap bulmak, bugün karşı karşıya olduğumuz deprem riskini azaltmayacaktır. Deprem riskini azaltmak ancak ve ancak zarar azaltma çalışmaları ile mümkündür.

İzmir Deprem Master Planı sonuç raporunda yapılacaklar;

Yapı Stoku Envanteri,

Kaçak yapıların izlenmesi – denetlenmesi ve ilçe belediyelerin imara ilişkin faaliyetlerinin denetlenmesi

Merkez kentte belirlenen yenileme program alanları,

Kentsel dönüşüm ya da daha doğru bir deyişle yenileme,

Tarihsel dokunun korunması ve sağlıklaştırılmasına yönelik çalışmaları sürdürme olarak sıralanmaktadır.

Bir diğer çalışma 2012 yılında Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP) hazırlanmıştır. Bu planda çeşitli kurumlara görevler verilmiş olup bina stokuna ilişkin görevler belediyelere verilmiştir.

Her iki plana göre de yapı stoku envanterinin önemi ortadır. Özellikle Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planına göre 2017 yılı sonuna kadar ülkemizde bina envanterinin tamamlanmış olması gerekirken envanter çalışmaları oldukça sınırlı düzeyde kalmıştır. 2012 yılında İzmir’de Seferihisar ve Balçova’da envanter çalışmaları yapılmıştır. Özellikle kentsel planlama açısından yapı stokunun yapılması önemlidir. Yerel yönetimlerin bu konuya öncelik vermesi gerekmektedir. Yapı stoku envanter çalışması kentsel planlamaya altlık oluşturan önemli bir çalışmadır.

Yapılan eylem planları, master planları, deprem çalıştayları veya deprem konferansları zarar azaltma çalışmaları kapsamında çok değerli çalışmalardır. Sonuçları itibarı ile yerel ve merkezi yönetimlere görev vermektedir. Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen gereğinin ilgili kuruluşlarca yerine getirilmemiş olması konuya verdiğimiz önemi göstermektedir.”

Raporda yer alan bütün bu bilgiler olası bir İzmir depreminin ne kadar yıkıcı bir sonuç yaratacağını bir kez daha gözler önüne seriyor. Depremin zamanı yerine etkileri üzerine odaklanmak ve bu etkilerin yıkıcılığını azaltmak adına çalışmalara başlamak oldukça büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğu gerçeğini yalnızca arka arkaya yaşanan depremlerde değil, her zaman hatırlamamız gerektiğini belirten uzmanlar bina güçlendirme çalışmalarına bir an önce başlanması gerektiği konusunda ısrarcı. Yalnızca yeni binaları değil eski binaları da güçlendirmeye yarayan sismik izolatör ve benzeri sistemler mevcut. Bu ve benzeri yöntemlerle 7 ve üzeri şiddette yaşanacak olası bir deprem sonrasında raporda açıklanan sayılar üzerinde çok önemli bir düşüş elde etmek mümkün.

Deprem neden olur?

Yer kabuğundaki kırılımların ortaya çıkardığı ani titreşim dalgalarına ve bu dalgalar sebebiyle yer yüzünde oluşan sarsıntılara deprem denir. Depremin oluşumu, deprem dalgalarının yayılma biçimi, kullanılan ölçü aletleri ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi sismoloji adı verilen bilim dalı ile mümkün olur.

Türkiye’de Yaşanan Son Depremler

Türkiye son zamanlarda ardı arkası kesilmeyen deprem haberleriyle sarsıldı. Elazığ başta olmak üzere Manisa ve Ankara’da da yaşanan depremler büyük kaygı uyandırdı. Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin yaraları henüz sarılırken, bu depremlerin diğer illerde beklenen depremleri de etkileyip etkilemeyeceği merak konusu oldu.

Tüm uzmanlar Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığını ve tarihini kestirmek mümkün olmasa bile yakın zamanda yıkıcı şiddetteki depremlere hazırlıklı bulunmaları gerektiği konusunda ısrarcı. Belirtilen illerde daha küçük şiddette depremler olmaya devam ederken olası bir İzmir depreminde neler olabileceğine dair hazırlanan rapor büyük tedirginlik yarattı. Yapılan açıklamada alınabilecek en büyük önlemin depremin zamanını bilmek değil, zararını azaltmak için harekete geçmek olduğu söylendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı