Bilim

İzmir’de Corona Virüsü Şüphesi

Tüm dünyanın endişeyle takip ettiği Corona Virüsü’nün İzmir’de görüldüğüne dair yeni bir iddia ortaya atıldı.

Corona Virüsü Türkiye’ye Geldi Mi?

Hayvandan insana bulaşan ve ilk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktığından Wuhan Virüsü olarak da anılan Corona Virüsü tüm dünyayı diken üstünde tutuyor. Çin’de 30.000’i aşkın insanın gözlem altında tutulmasına sebep olan bu virüsün bulaştığı insan sayısı 2744, virüs kaynaklı ölümlerin sayısı ise 80 olarak güncellendi. İlk günden itibaren son derece hızlı bir bulaşma oranı gösteren Corona Virüsü sebebiyle Wuhan şehri karantina altına alındı. Fakat hastalığın kuluçka süresinin 2-14 gün olarak belirtilmesi sebebiyle yüksek ateş belirtisi görülmeksizin seyahat eden insanlarda virüsün bulaşmış olup olmayacağının anlaşılamaması kafalardaki en büyük soru işaretiydi.

İzmir’de Corona Teşhisi İle Getirilen Hastanın Videosu

İzmir’den paylaşılan bir video, izleyenleri hem şaşırttı hem de ürküttü. İzmirdecevirme isimli Instagram sayfasının paylaşımına göre 10 gün önce yurt dışından gelen 2 kişi yüksek ateş sebebiyle İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Acil birimine kaldırıldı. Ambulanstan çevreyle temasın mümkün olmadığı koruyucu bir sedye ile indirilip hastaneye getirilen bu kişilerin videosu sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

İzmirdecevirme sayfasının yaptığı açıklamaya göre bu kişilere Corona Virüsü bulaştığına dair kesin bir bilgi mevcut değil. Yalnızca yüksek ateş sebebiyle hastaneye giriş yaptığı öğrenilen ve alınan güvenlik önemlerinin dikkat çekiciliğini yansıtan paylaşım yoğun ilgi gördü. Videoyu izleyen vatandaşlar yetkililerden bir an önce konuya dair kesin bir bilgi beklediklerini iletirken şu ana dek konuya dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Corona Virüs Wuhan kentinde çıktıktan sonra kent karantinaya alınmış, şehrin giriş ve çıkışları belli olmayan bir süreye kadar durdurulmuştu. Ulaşımın durdurulmasına ek olarak virüs maskesi olsun veya olmasın kimsenin dışarıya çıkmak istememesi üzerine şehir hayalet şehre dönüşmüştü. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından şu an için Türkiye’de Corona Virüsü sebebiyle oluşabilecek herhangi bir riskin söz konusu olmadığı belirtilmişti. Buna rağmen yayınlanan video sonrası oluşan soru işaretlerinin giderilmesi açısından resmi bir açıklamanın yapılıp yapılmayacağı merakla bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı