Bilim

Jüpiter’in Güçlü Fırtınaları Bilim İnsanları Tarafından Yeni Bir Görüntüyle Çözülüyor

Jüpiter üzerinde girdaplı ve oldukça hareketli fırtınalar oluşurken şimdiye kadar bu durum hem merak konusu olmuş hem de üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştı. Bu araştırmalar şimdiye kadar sonuç vermemişti. Bilim insanları tarafından son yapılan araştırmalarda heyecan verici sonuçlar elde edildi.

Bilim insanları tarafından net bir görüntü ile Jüpiter’in bir fotoğrafı çekildi. Bu fotoğraflar çerçevesinde dünyadan bugüne kadar çekilmiş olan en iyi kızılötesi görüntüler elde edilmiş oldu. Bu görüntüler araştırmacılar tarafından, su buzu ve sıvısından oluşan devasa bulutlar üzerinde şiddetli şimşeklerin çıktığı belirlendi. Daha önce çekilmiş olan eski fotoğraflar ile yeni fotoğraflar yan yana getirildiğinde uzun zamandır tartışılan sır ortaya çıktı.

Yeni Çekilen Görüntüler İle Gerçekler Ortaya Çıktı!

Araştırma ekibi tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında ünlü Büyük Kırmızı Leke’sinin içinde yer alan karanlık noktaların, bulutların üzerinde bulunan kendi renk değişimlerinden ziyade bulut örtüsünde bulunan boşluklardan meydana geldiği ifade edildi.

Elde edilen görüntülerin üç yıllık çalışmaların sonucu olduğu ortaya çıktı. Hala görüntülerde gizemini koruyan bazı verilerin olduğu ifade edildi. Son elde edilen veriler ışığında fotoğraflara şanslı görüntüleme ismi verildi. Araştırmacılar tarafından elde edilen görüntülerin bundan sonra da karanlıkta kalmış tüm olayları aydınlığa çıkarması ve yeni verilerin elde edilmesi açısından son derece önemli olduğu düşünülüyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı