Bilim

Kafa Nakli Mümkün Hale Geliyor

İnsanlık pek çok organın naklini başarmıştır. Birçok hayatın kurtarılmasına kadar varan bu durum , geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan kafa nakli fikri ile pek çok insanın şaşırmasına yol açmıştır. Rusya da bir adam bu deney için gönüllü olacağını belirtmiştir. Bilim insanları bu konu hakkındaki çalışmalarına devam etmektedir.

Engellere Yönelik Çalışmalar Artıyor

İlk etapta kulağa korkunç ve başarılamayacak gibi gelen bu fikir yine de üzerine çalışmalar yapılmasını engellememiştir.  Deneye gönüllü olmak isteyenlerin sayısı arttıkça çalışmalar başlamış ve pek çok bilim insanı birleşerek araştırmalarına başlamıştır.  Araştırmaların sonucunda, kafanın bedenden ayrılması ile başka bir bedene nakli gerçekleştirilecekti. Bu bahsi geçilen operasyonun 36 saat süreceği bilim insanları tarafından varsayılmıştır.  Oldukça kalabalık doktor ve hemşire ekibinin oluşturulması planlanmıştır. Bu ameliyat ve nakil işleminin oluşturduğu çalışmalarda dahil olmak üzere pek çok ileri düzey kanser ve sinirsel hastalıkların tedavisinde yön göstereceği kesinleşmiştir. Ameliyattaki en riskli olan kısmın nakli yapılacak olan kafanın omuriliğinin diğer bedendeki omuriliğine bağlanması olarak nitelendirilmiştir. Diğer riskli olan durum ise kafa naklinin yapılacağı bedenin kafayı kabul edip etmeyeceğinin net bir şekilde bilinemeyişidir. Bu açıdan bedenin kafayı kabul etmesi için ellerinden geleni yapacağını söylemiştir bilim insanları.  Çünkü bu engel pek çok kere denenmesi mümkün olan bu durumun çalışmalarının aksamasına neden olmuştur.  İlk defa 1970 yılında bir maymunun kafası nakil işlemi için denenmişti ancak bedenin kabul etmemesi ile çalışma yarıda kalmıştı. Bilim insanları bu durumun tekrarlanmaması için çalışmalarının bu ikinci engeline daha fazla ağırlık göstererek yapmıştır.  Öncelikle olarak kafanın soğutulmasının gerektiğini söyleyen bilim insanları vücudun da bu dengede bir sıcaklığa sahip olmasını sağlamaları gerektiğini dile getirmişlerdir. Çünkü bu sayede nakil işlemi sırasından hücreler oksijen yetersizliğinden ölmeyecekti. Boyun kesildikten sonra hayati tüm damarlar bir tüpe bağlanarak aynı esnada hem kafanın hem de vücudun sahip olduğu omurilik kesilecek.  Kafayı alacak olan bedenin omuriliği ile kafanın omuriliği birbirine bağlanır ve işlem tamamlanmaktadır.

Herkes tarafından imkansız olarak nitelendirilen bu çalışma somut motor hareketlerinin getirebileceğini şüpheye düşürdüğünden çalışmalara hala devam edilmektedir.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı